Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Szynszyla
Autor Wiadomość
Łukasz91 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 40 razy
Wiek: 33
Dołączył: 01 Lut 2008
czyli 5900 dni temu
Posty: 812
Podziękowania: 34/7
Skąd: Rozprza

Wysłany: 2008-10-28, 18:05   Szynszyla

Szynszyla

Szynszyla jest to rodzaj gryzonia z rodziny szynszylowatych. Obejmuje następujące gatunki:
* Chinchilla brevicaudata - szynszyla górska
* Chinchilla lanigera - szynszyla mała


Ciało szynszyli ma krępą budowę, co w połączeniu z gęstym futerkiem nadaje zwierzęciu kulisty kształt. Wyglądem przypomina nieco wiewiórkę i królika. Długość tułowia - 20-37 cm. Samiczki są z reguły trochę większe i mają bardziej zaokrąglone kształty niż samce. Ogon pokryty jest sztywnymi włosami ościstymi, podwinięty do góry, i może osiągać do 1/3 długości ciała (9-17 cm). Jednak bywa łatwo łamany i częściowo tracony. Masa ciała dorosłego osobnika waha się od 400 do 700 g i jest to w dużej mierze cecha indywidualna. Głowa szynszyli jest duża, kształtna i osadzona na prawie niewidocznej szyi. Uszy duże, okrągłe (3-6 cm), prawie nieowłosione. Uszy stanowią doskonale rozwinięty narząd słuchu, ale są również sygnalizatorem nastroju zwierzęcia. Gdy szynszyla jest zaciekawiona, czymś przestraszona lub podniecona, uszy sterczą wysoko nad głową, a podczas snu i gdy jest spokojna - kładzie je po sobie. Oczy szynszyli są duże, okrągłe i lekko wypukłe, a ich kolor zależy od odmiany barwnej zwierzątka. Mogą być czarne, czerwone, brunatne lub rubinowoszare. Na czubku pyszczka znajduje się nieduży nos, stale węszący. Po obu jego stronach sterczą długie wąsy, zwane wibrysami - włosy czuciowe, których długość może dochodzić do 12 cm.
www.pl.wikipedia.org


www.pl.wikipedia.org

www.szynszyle.eu
_________________
Łukasz Olczyk

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Łukasz91 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 40 razy
Wiek: 33
Dołączył: 01 Lut 2008
czyli 5900 dni temu
Posty: 812
Podziękowania: 34/7
Skąd: Rozprza

Wysłany: 2008-10-28, 18:08   

Może są na forum hodowcy tego gryzonia i podzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat hodowli, utrzymania :?:
_________________
Łukasz Olczyk

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5730 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2008-10-29, 06:57   

Kiedys chciałem kupic sobie parke tych pieknych zwierzat , szkoda ze ich wtedy nie kupiłem : :-/ :-?

Odmiany barwne:

STANDARD

Jest to umaszczenie najbardziej zbliżone do "dzikiego". Szynszylki takie mają niebiesko - popielaty grzbiet i boki ciała, natomiast łapki i brzuszek są białe lub jasno - szare.
Barwa ta powstała w wyniku krzyżowań trzech pierwotnych dzikich odmian (La Plata, Costine i Raton), dlatego jest dość zróżnicowana - od jasno- i ciemno niebieskiego aż do zwierząt o prawie czarnym grzbiecie.

CZARNA AKSAMITNA

Włosy na głowie, karku i grzbiecie maja kolor czarny, na bokach ciała zaś przechodzą w ciemnoniebieskie. Brzuch zwierzaka jest bialy.

Zwierząt o tym umaszczeniu nie krzyżuje się między sobą (ten gen homozygotyczny jest letalny! zwierzaki rodzą się ale umierają po kilku dniach). Żeby uzyskać szynszyle o takim umaszczeniu kojarzy się zwierzęta czarne aksamitne z takimi o umaszczeniu standardowym z jak najwiekszą ilością czerni.

BIAŁE

ALBINOTYCZNE zwierzaki mają jednolicie białą okrywe włosową, jasnoczerwone oczy i pazurki
NIEALBINOTYCZNE (STONE WHITE) o białym futerku
heterozygoty mają oczy rubinowoczerwone
homozygoty natomiast rodzą się ślepe lub z bardzo wąskimi szczelinami ocznymi
BIAŁE WILSONA sierść szynszyli jest biała z pojedynczo rozrzuconymi czarnymi włosami
oczy i obrzeże uszu sa czarne

BEŻOWE

POLSKA BEŻOWA o jasnobeżowym umaszczeniu i czerownych oczach
BEŻOWE TOWERA ich okrywa włosowa jest jasnobeżowa lub jasnobrązowa z wyraźnym białym pasem biegnacym przez brzuch
BEŻOWE WELLMANA o bezowym umaszczeniu, ciemniejszym od pozostałych beżowych szynszylków
ich oczy są czerowonobrązowe

INNE UMASZCZENIA (rzadkie)

WĘGLOWE o jednolicie ciemnym umaszczeniu na całym tułowiu, także na brzuchu

MGLISTE umaszczone ciemnoszaro (także bez białego brzuszka)

SROKATE białoplamiste, srokate

SZAFIROWE (LARSENA) kolor futerka jest jasnoniebieski, z jedwabistym połyskiem, a brzuszek biały

MIESZAŃCE

BRĄZOWOAKSAMITNE - powsztaja z krzyżowania szynszyli czarnych aksamitnych z beżowymi Towera
mają gęste i puszyste ciemnobrązowe futerko

JASNOPASTELOWE - otrzymujemy gdy skrzyżujemy szynszyla węglowego z homozygotycznym beżowym Towera
szynszylki takie mają umaszczenie jasnobeżowe

CIEMNOPASTELOWE - po połączeniu szynszyli węglowych z heterozygotycznymi beżowymi Towera
maja ciemnobrązowe futerko

NEVELCO

WĘGLOWOSZARE
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5730 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2008-10-29, 07:11   

Oto fotki z fermy szynszyli :D
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5730 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2012-09-19, 07:36   

Mamy na forum hodowców bądź "trzymaczy" szynszyli ? Może napisze ktoś coś o nich z własnego doświadczenia ? Czy mogą one przebywać w pomieszczeniu nieogrzewanym zimą ? Nadają się do hodowli stadnej ?
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Ostatnio zmieniony przez Michuuu 2012-09-19, 07:36, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michuuu 
Doświadczony Hodowca



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/Michuuu

Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomógł: 47 razy
Wiek: 33
Dołączył: 20 Lip 2008
czyli 5730 dni temu
Posty: 2719
Podziękowania: 72/123
Skąd: Murowana Goślina

Wysłany: 2012-10-08, 07:01   

Moja parka szynszylek.Samczyk Standard i samiczka Biała Wilsona
_________________
https://www.facebook.com/drobnaegzotyka

Moje aukcje - ALLEGRO
Moje aukcje - TABLICA
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
jakub 
Mega User
hodowca



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 7 razy
Wiek: 31
Dołączył: 06 Lut 2008
czyli 5895 dni temu
Posty: 665
Podziękowania: 37/26
Skąd: oborniki
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2015-09-01, 11:12   

Ja posiadałem parkę którą z 3 miesiące sprzedałem. Została mi jedna młoda samiczka którą zostawię sobie do amatorskiej domowej hodowli, poszukuje do niej partnera w jakimś fajnym kolorze. Szynszyle mają niestety jedną wadę bardzo lubią w nocy baraszkować po klatce i przeszkadzać w spaniu :P :P :P :P
_________________
Mędrzec nie mówi tego co wie, głupiec nie wie co mówi.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-09-24, 23:55   

Michuuu napisał/a:
Mamy na forum hodowców bądź "trzymaczy" szynszyli ? Może napisze ktoś coś o nich z własnego doświadczenia ? Czy mogą one przebywać w pomieszczeniu nieogrzewanym zimą ? Nadają się do hodowli stadnej ?

Jeszcze 3 lata temu miałam szynszyle, parkę, samica standard i samiec Wilsona biały, oraz młodziutka samiczka beżowa heterozygotyczna (czyli nie tzw "polski beż", tylko beżowa Towera). Parka samiczka szara i biały Albin mieli potomstwo, rodziły się standardy, raz silver (teoretycznie możliwe jest też urodzenie białej Wilsona, ale raczej mozaiki w takim wypadku).Miałam na początku też brata mojej samiczki, jednak szybko musiałam zznależć mu dom, ze względu na ryzyko kazirodztwa u rodzeństwa. Zamieszkał u znajomych. Dzieciaki mojej parki także szybko opuszczały "dom rodzinny"- jakoś nie miałam problemów ze znalezieniem fajnych domków dla dzieciaków (w sumie Lucky i Albin dochowali się trójki dzieci).
Jednak jako że szylki mieszkały w klatce 1,20 długości, 60cm szerokości, i 70cm wysokości, i miały porobione różne półeczki i zabawki, hamaczki itp. (jeżeli ktoś chce, mam taki hamak do oddania, w kształcie tuby) pomyślałam, że mogłaby zamieszkać z nimi jeszcze jedna szylka... (Są to zwierzątka pozbawione agresji, najgorsze co mogą zrobić obcej szynszyli to pogonić ją po klatce, dlatego najlepiej łączyć nowego osobnika na neutralnym terenie). Na jednym z szynszylowych for było ogłoszenie o sprzedaży beżowych szynszylek. W ten sposób trafiła do mnie Fibi, młoda beżowa samiczka, którą niestety sprzedano mi niby "z hodowli", a wyszło później, że zwierzątko jest fermowe, zastraszone, a w dodatku ma zaawansowaną grzybicę (głównie narządów wewnętrznych).
Przykre jest to, bo nie udało mi się ani jej już pomóc, a na dodatek zaraziła ciężarną drugą samiczkę, która także padła, a kiedy już myślałam że jest dobrze- straciłam też Albinka... :-(

Kilka zdjęć moich szynszyli (na szczęście jest coś takiego jak Garnek)...

Na zdjęciu mlodziutka Fibi, odmiany beż Towera, tutaj jeszcze wygląda zdrowo...:
[img] [/img]

Tutaj Lucky, standard, ze swoim maluszkiem (młode szynszyle, tak jak świnki morskie, są porośnięte futerkiem i samodzielne- w sensie że chodzą, mają otwarte oczka, są bardzo słodkie :-P ... (Ciąża szynszyli trwa ponad 110 dni).
[img][/img]

[img][/img]

Albin, szynszyla biała Wilsona:
[img][/img]

Bisia (córka Albina i Lucky-na górze, na dole-Lucky, mamusia) już na "wydaniu":
[img][/img]

Albin- od początku lubił siedzieć na kolanach albo łazić po mnie:
[img][/img]

Lucky zwiedza pokój (szynszyle powinny mieć taką możliwość, więc trzeba uważać na kable itp.):
[img][/img]

Szynszylka po urodzeniu (max dwudniowa, nie pamiętam okoliczności zrobienia tego zdjęcia):
[img][/img]
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2015-09-25, 00:15, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
neptun 



Dołączył: 29 Maj 2019
czyli 1765 dni temu
Posty: 3
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2019-05-29, 19:15   

Dzięki za wszystkie informację. Zastanawiałem się nad kupnem szynszyli ale nie mam pojęcia o ich utrzymaniu czy zachowaniu. Muszę więcej poczytać na waszym forum.
_________________
mgiełka nawilżająca
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
hair 



Dołączyła: 14 Lip 2016
czyli 2815 dni temu
Posty: 5
Skąd: Tychy
Wysłany: 2021-03-16, 10:12   

Szynszyle to naprawdę wyjątkowe zwierzaki.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2021-03-25, 15:18   

hair napisał/a:
Szynszyle to naprawdę wyjątkowe zwierzaki.

Rozwin.swoja wypowiedz. Czym.sie.sugerujesz ze sa wyjatkowe?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.