Wiek: 54 Dołączył: 23 Paź 2017 czyli 2540 dni temu Posty: 5 Dał 1 podziękowanie(a) Skąd: Pruszków
Wysłany: 2020-09-26, 21:12 Bardzo dziwna biegunka
Dzień dobry,
mam kury nioski i kury ozdobne różnych ras. Zauważyłem gdzieniegdzie na wybiegu płynne żółto-brązowawe kupy. Wniosek - biegunka - Salmonella, Escherichia, któż to wie...
Chciałem uniknąć bardziej inwazyjnych metod, zresztą i tak nie wiadomo jakich, więc:
- ograniczyłem ilość pokarmów białkowych
- dawałem probiotyki, zakwaszacz , farmę forte, węgiel itp
Wszystko to niczego kompletnie nie zmieniło. Większość kup na wybiegu jest prawidłowych, a gdzieniegdzie żółte sraki...
Kury chodzą w mieszanych stadkach. Postanowiłem więc wytropić które to kury mają biegunkę. Oddzielałem kury pojedynczo na osobnym małym wybiegu, żeby zobaczyć jakie która ma odchody. No i tu niespodzianka! Niektóre robią żółte kupy ale tylko czasem. Wygląda to tak: Kurka robi jedną normalną kupkę, drugą, trzecią i trach - sraka. Potem znów normalna itd. Czyli ma normalne odchody, a tylko niektóre są rzadkie i żółte.
Czy może ktoś rozumie o co może chodzić? Nie ma innych objawów. Ptaki zachowują się i wyglądają normalnie, maja apetyt itp Czy powinienem się martwić?
Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów?
Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie:Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!
Pomógł: 10 razy Wiek: 56 Dołączył: 05 Mar 2008 czyli 6059 dni temu Posty: 107 Otrzymał 5 podziękowań Skąd: Września, Wlkp.
Wysłany: 2020-09-29, 23:45
Gmorpi, według stanu mojej wiedzy, wszystko jest w najnormalniejszym porządku. :)
A teraz musielibyśmy się zagłębić w anatomię i fizjologię przewodu pokarmowego ptaków, w tym wypadku kur. Kura w procesie zwyczajnego trawienia wydala ciemny, uformowany kał z białym, zagęszczonym moczem na powierzchni kilkanaście razy w ciągu doby. Pewna część treści pokarmowej trafia natomiast do jelit ślepych, gdzie może być trawiona do dwóch tygodni. Następnie jest wydalana w postaci luźnego, żółtobrązowego pomiotu.
Wydaje mi się, że ptaki z biegunką miałyby przede wszystkim zabrudzone pióra wokół kloaki, mogłyby też mieć inne objawy wyraźnego niedomagania: być też osowiałe, mieć wpółprzymknięte oczy, przygarbioną sylwetkę, być nieruchliwe, nie mieć apetytu i szukałyby miejsc ciepłych; nioski przestałyby się nieść.
U ptaków występują dwa jelita ślepe, w odróżnieniu od ssaków (u kur czy kaczek). Ale np. gołębie posiadają je w postaci szczątkowej (jako zaledwie kilkumilimetrowe wyrostki), a np. papugi nie mają ich wcale.
_________________ Έλενα Παπαρίζοu - Βρισκώ το λόγο να ζω
(Znajduję powód, by żyć, 50'03")
Wiek: 54 Dołączył: 23 Paź 2017 czyli 2540 dni temu Posty: 5 Dał 1 podziękowanie(a) Skąd: Pruszków
Wysłany: 2020-10-05, 14:50
Kolor jest raczej żółtobrązowy, albo wręcz pomarańczowy. Poza tym wszystko się zgadza. Zdarzają się też kupy mieszane: na wpół normalne, na wpół żólta breja.
W sumie to trochę wstyd nie wiedzieć, ale nawet w książkach jakie mam, brak informacji o takiej podstawowej, zdawałoby się, rzeczy. Tzn. o jelitach ślepych to pewnie jest, ale żeby skojarzyć to z praktyką, to już gorzej.
W każdym razie Agori, wielkie dzięki za jasne wyłożenie tematu!
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum