Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Bardzo dziwna biegunka
Autor Wiadomość
Gmorpi 



Moja specjalizacja:
Papugi

Wiek: 53
Dołączył: 23 Paź 2017
czyli 2349 dni temu
Posty: 5
Dał 1 podziękowanie(a)
Skąd: Pruszków

Wysłany: 2020-09-26, 20:12   Bardzo dziwna biegunka

Dzień dobry,
mam kury nioski i kury ozdobne różnych ras. Zauważyłem gdzieniegdzie na wybiegu płynne żółto-brązowawe kupy. Wniosek - biegunka - Salmonella, Escherichia, któż to wie...
Chciałem uniknąć bardziej inwazyjnych metod, zresztą i tak nie wiadomo jakich, więc:
- ograniczyłem ilość pokarmów białkowych
- dawałem probiotyki, zakwaszacz , farmę forte, węgiel itp
Wszystko to niczego kompletnie nie zmieniło. Większość kup na wybiegu jest prawidłowych, a gdzieniegdzie żółte sraki...

Kury chodzą w mieszanych stadkach. Postanowiłem więc wytropić które to kury mają biegunkę. Oddzielałem kury pojedynczo na osobnym małym wybiegu, żeby zobaczyć jakie która ma odchody. No i tu niespodzianka! Niektóre robią żółte kupy ale tylko czasem. Wygląda to tak: Kurka robi jedną normalną kupkę, drugą, trzecią i trach - sraka. Potem znów normalna itd. Czyli ma normalne odchody, a tylko niektóre są rzadkie i żółte.

Czy może ktoś rozumie o co może chodzić? Nie ma innych objawów. Ptaki zachowują się i wyglądają normalnie, maja apetyt itp Czy powinienem się martwić?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

Agori 
Mega User
Trelo agori!



Pomógł: 10 razy
Wiek: 55
Dołączył: 05 Mar 2008
czyli 5868 dni temu
Posty: 107
Otrzymał 5 podziękowań
Skąd: Września, Wlkp.
Wysłany: 2020-09-29, 22:45   

Gmorpi, według stanu mojej wiedzy, wszystko jest w najnormalniejszym porządku. :)

A teraz musielibyśmy się zagłębić w anatomię i fizjologię przewodu pokarmowego ptaków, w tym wypadku kur. Kura w procesie zwyczajnego trawienia wydala ciemny, uformowany kał z białym, zagęszczonym moczem na powierzchni kilkanaście razy w ciągu doby. Pewna część treści pokarmowej trafia natomiast do jelit ślepych, gdzie może być trawiona do dwóch tygodni. Następnie jest wydalana w postaci luźnego, żółtobrązowego pomiotu.

Wydaje mi się, że ptaki z biegunką miałyby przede wszystkim zabrudzone pióra wokół kloaki, mogłyby też mieć inne objawy wyraźnego niedomagania: być też osowiałe, mieć wpółprzymknięte oczy, przygarbioną sylwetkę, być nieruchliwe, nie mieć apetytu i szukałyby miejsc ciepłych; nioski przestałyby się nieść.

U ptaków występują dwa jelita ślepe, w odróżnieniu od ssaków (u kur czy kaczek). Ale np. gołębie posiadają je w postaci szczątkowej (jako zaledwie kilkumilimetrowe wyrostki), a np. papugi nie mają ich wcale.
_________________
Έλενα Παπαρίζοu - Βρισκώ το λόγο να ζω
(Znajduję powód, by żyć, 50'03")
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
Gmorpi 



Moja specjalizacja:
Papugi

Wiek: 53
Dołączył: 23 Paź 2017
czyli 2349 dni temu
Posty: 5
Dał 1 podziękowanie(a)
Skąd: Pruszków

Wysłany: 2020-10-05, 13:50   

Kolor jest raczej żółtobrązowy, albo wręcz pomarańczowy. Poza tym wszystko się zgadza. Zdarzają się też kupy mieszane: na wpół normalne, na wpół żólta breja.

W sumie to trochę wstyd nie wiedzieć, ale nawet w książkach jakie mam, brak informacji o takiej podstawowej, zdawałoby się, rzeczy. Tzn. o jelitach ślepych to pewnie jest, ale żeby skojarzyć to z praktyką, to już gorzej.

W każdym razie Agori, wielkie dzięki za jasne wyłożenie tematu!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.