Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Pastereloza
Autor Wiadomość
Łukasz91 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 40 razy
Wiek: 33
Dołączył: 01 Lut 2008
czyli 5891 dni temu
Posty: 812
Podziękowania: 34/7
Skąd: Rozprza

Wysłany: 2008-05-18, 12:27   Pastereloza

Chorobę tą wywołują pałeczki z rodzaju Pasteurella. Źródłem zarazka są chore dzikie ptaki, zwierzęta gospodarskie oraz gryzonie. Jednym z objawów choroby może być nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. Nasilenie jego zależy od zjadliwości szczepu bakterii. Pierwsze objawy pojawiają sie w kilka godzin po zakażeniu, ostatecznie w ciągu kilku dni. Leczenie polega na stosowaniu sulfonamidów lub chinolonów. Podczas choroby i po jej zwalczeniu ważne jest utrzymywanie kurnika w czystości. W celu zapobieżenia chorobie należy zwalczać gryzonie oraz utrzymywać ptaki hodowlane bez kontaktu z dzikim ptactwem.
OPIS NA PODSTAWIE MOICH WIADOMOŚCI. PONIŻEJ SZERSZY OPIS ZE STRONY http://www.ppr.pl/artykul.php

CHOLERA DROBIU, PASTERELOZA


Przyczyna
Cholera drobiu wywołana jest przez Pasteurella multocida (kilka serotypów).

Źródła i drogi zakażenia
Choroba rozprzestrzenia się poprzez kontakt z chorymi ptakami, skażoną wodę i zanieczyszczoną bakteriami paszę. Gryzonie (szczury, myszy) odgrywają również rolę w rozprzestrzenianiu się zarazka w kurniku, zanieczyszczając pasterellami wodę i paszę.

Wrażliwy gatunek
Kury, indyki, gęsi, kaczki ptaki ozdobne i wiele innych gatunków.

Objawy kliniczne
Chore ptaki są osowiałe, tracą apetyt. Spada nieśność o 5-25%, a śmiertelność w ostrym przebiegu cholery może być bardzo wysoka. U padłych ptaków obserwuje się zasinienie grzebienia i dzwonków. W przebiegu przewlekłym cholery nie obserwuje się wysokiej śmiertelności, choć upadkowość zawsze wzrasta. Obrzęk dzwonków jest typowym objawem stwierdzanym w przewlekłej postaci choroby.

Zmiany anatomopatologiczne
Zmiany sekcyjne w ostrej postaci choroby to wybroczyny, silne przekrwienie wątroby, śledziony i nerek. W przewlekłej postaci cholery stwierdza się serowate naloty włóknikowe w jamie otrzewnowej, oraz na powierzchni wątroby i serca.

Leczenie i zapobieganie
Leczenie za pomocą odpowiednio dobranych antybiotyków lub chemioterapeutyków może prowadzić do wyleczenia stada i wzrostu produkcji nieśnej. Terapia jednak nie pozwala na zlikwidowanie stanu nosicielstwa u części ptaków, które stanowią źródło zakażenia, prowadzące często do nawrotu choroby, co zmusza do ponownego leczenia. Celem zabezpieczenia przed powtórnym zakażeniem należy przeprowadzić skuteczną deratyzację. Dostępne są także szczepionki żywe i inaktywowane zawierające różne serotypy pasterelli.
_________________
Łukasz Olczyk

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2018-04-14, 17:08   

Pastereloza
Dawniej nazywana cholerą drobiu, wywoływana jest przez pałeczkę posocznicy krwotocznej, Pasteurella multocida, należącą do rodzaju Pasteurella. Pastereloza jest wysoce zaraźliwą chorobą ptaków domowych oraz bażantów i kuropatw. Przebieg choroby jest zazwyczaj ostry, posocznicowy. Występuje duża zachorowalność i wysoka śmiertelność, ale może również występować przebieg chroniczny z mniejszymi upadkami, wtedy choroba ma najczęściej charakter nawracający. W Polsce w ostatnich latach choroba występuje stacjonarnie, głównie w dużych stadach indyków oraz gęsi. Choroba ma charakter sezonowy. Pastereloza jest chorobą warunkowo chorobotwórczą, która najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym oraz wczesnowiosennym. Rozwojowi choroby sprzyjają niska temperatura i wysoka wilgotność.

Zakażenie następuje przez układ oddechowy i pokarmowy oraz przez uszkodzone powłoki skórne, często poprzez zranienie śródstopia. Wystąpieniu choroby sprzyjają niekorzystne warunki środowiskowe, szczególnie zła wentylacja, znaczne wahania dobowe temperatury i wilgotności, zagęszczenie ptaków, niewłaściwa ściółka. Na wystąpienie choroby mogą mieć wpływ niedobory witaminy A, czynniki stresowe (takie jak transport i łapanie ptaków), przewlekłe choroby górnych dróg oddechowych, w tym mykoplazmoza. Po przechorowaniu ptaki stają się nosicielami.

Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich antybiotyków. Zapobieganie polega na stosowaniu profilaktycznie szczepionek lub w dużych obiektach, zwłaszcza u indyków, zastosowanie autoszczepionek na bazie wyizolowanych z danej fermy szczepów Pasteurelli. W stadzie, gdzie wystąpiła pastereloza, wskazane jest prowadzenie monitoringu serologicznego w celu zapobiegania nawrotom choroby.


https://www.agrofoto.pl/f...ptakow-czesc-1/
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 17
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.