Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Barwinka czarnogłowa - Pionites melanocephalus
Autor Wiadomość
and1985 
Administracja



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Dołączył: 14 Lut 2009
czyli 5521 dni temu
Posty: 437
Podziękowania: 65/4
Skąd: Śląsk

Wysłany: 2015-12-05, 21:45   Barwinka czarnogłowa - Pionites melanocephalus

BARWINKA CZARNOGŁOWA



Barwinka czarnogłowa (Pionites melanocephalus, czasami błędnie nazywana Pionites melanocephala). Jest jednym z dwóch gatunków z rodzaju Pionites z rodziny Psittacidae. Jest to jeden z dwóch gatunków Pionites czyli Barwinka białobrzucha oraz opisywana Barwinka czarnogłowa.

Terenem ich bytowania jest obszar leśny a w szczególności lasy wilgotne.Rejonem jej występowania jest Amazonia głównie teren na północ od Amazonki oraz na zachód od rzeki Ucayali w Brazylii, północna Boliwia, Kolumbia, Ekwador, Gujana Francuska, Gujana, Peru, Surinam i Wenezuela. Ogólnie jest dość powszechna i występuje na wielu obszarach chronionych w całym zakresie terenów występowania.
Występuje najczęściej w parach lub małych hałaśliwych stadach do 10 osobników, ale czasem ich grupy potrafią osiągać liczbę nawet 30sztuk. W naturze jedzą głównie kwiaty, miąższ, pestki i ewentualnie owady.


Barwinka czarnogłowa jest papugą średniej wielkości(ok 22cm),raczej krępej budowy ciała,posiada krótki ogon.Głowa koloru czarnego przechodząca w kolor żółto-pomarańczowy, białawy brzuch, żółte uda oraz spodnia część aż do ogona, zielony grzbiet, zielone skrzydła i górna część ogona, szaro-czarne nogi. Białe pióra piersi dzikich Barwinek są często zabarwione na kasztanowy kolor.Ma to związek z ich szczególnym zamiłowaniem do częstych kąpieli po których pocierają ciało o mokre liście i inne części roślin.

Zarówno samce jak i samice są identycznie ubarwione co sprawia, że rozróżnienie płci bez badań DNA jest bardzo trudne.Są to papugi bardzo ruchliwe i pełne energii. Muszą mieć zapewnioną odpowiedniej wielkości klatkę z dużą ilością zabawek, częściej można zaobserwować je podczas skoków i wspinaczek a niżeli w locie. Minimalna klatka to około 1m długości 0,5m szerokości i 0,8m wysokości, ale wiadomo im większa tym lepiej.Natomiast odległość między drążkami powinna być jak największa by ptaki mogły swobodnie przelatywać z drążka na drążek. Należy zwracać uwagę by były na tyle odsunięte od boków klatki żeby ptaki nie niszczyły sobie ogonów na siatce...
Gatunek ten może mieć tendencję do gryzienia, więc właściciele muszą zaoferować im jak najwięcej zabawek oraz gałęzi drzew które z pewnością zainteresują ptaki co odwróci ich uwagę od niszczenia elementów klatki.Barwinki słabo naśladują ludzką mowę ale częściej uczą się dźwięków otoczenia typu budzik,alarm,śmiech itp.Brak zdolności naśladowania mowy nadrabiają swoim zachowaniem, często są nazywane "papuzimi klaunami" co najlepiej odzwierciedla ich sposób zachowania i ochotę do częstych zabaw z opiekunem. Myślę ,że ten gatunek znakomicie sprawdza się jako domowy przyjaciel...

Pokarm barwinek powinien być jak najbardziej zróżnicowany... Odpowiednia dla nich mieszanka powinna zawierać słonecznik, krokosz,dobrej jakości owies, kukurydzę, niełuskany ryż, pszenicę, grykę, jęczmień, orzeszki ziemne, pestki dyni, dari, orzeszki piniowe, chleb świętojański, kanar, ziarno konopii, muszle ostryg, proso srebrne, dmuchana pszenica, sorgo ziarniste, dmuchana kukurydza, owoc dzikiej róży, papryka peperoni. Z owoców na pewno jabłko,marchew,burak,banan,kiwi uwielbiają także zieleninę w szczególności mniszka lekarskiego,jarmuż,liście rzodkiewki,natkę marchwi czy też liście buraczków...
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

eriopus 
Mega User



Wiek: 44
Dołączył: 28 Gru 2012
czyli 4109 dni temu
Posty: 23
Otrzymał 6 podziękowań
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2015-12-19, 00:13   

Papugi bardzo energiczne, uwielbiają chodzić. W sytuacji zaniepokojenia wydają wysokie, bardzo głośne dźwięki.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
and1985 
Administracja



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Dołączył: 14 Lut 2009
czyli 5521 dni temu
Posty: 437
Podziękowania: 65/4
Skąd: Śląsk

Wysłany: 2016-07-06, 21:44   Barwinki czarnogłowe

Młode barwinki... ptaki bardzo inteligentne, bez nagrody nie wracają do klatki :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
and1985 
Administracja



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Dołączył: 14 Lut 2009
czyli 5521 dni temu
Posty: 437
Podziękowania: 65/4
Skąd: Śląsk

Wysłany: 2016-08-16, 14:13   

jedne z moich ulubionych ptaków, mają naprawdę silne dzioby. Ekspresowo wykańczają wszystkie żerdki :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl szczegóły
ADAM ŻYŁA 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Lut 2010
czyli 5169 dni temu
Posty: 156
Podziękowania: 6/3
Skąd: przeworsk
Wysłany: 2016-11-27, 13:11   

koleżanki i koledzy mam pytanie czy 2 pary barwinek będą siedziały obok siebie w wolierze zewnętrznej oddzielone siatką o wymiarach 15x15 czy raczej między nimi powinien siedzieć jakiś inny gatunek papugi z góry bardzo dziękuję za odpowiedz :-)
Ostatnio zmieniony przez ADAM ŻYŁA 2016-11-27, 13:11, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
and1985 
Administracja



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Dołączył: 14 Lut 2009
czyli 5521 dni temu
Posty: 437
Podziękowania: 65/4
Skąd: Śląsk

Wysłany: 2016-11-27, 14:21   

Inny gatunek ale tak czy inaczej radzę oddzielić podwójnie bo polecą palce... Barwinki są bardzo bojowe co do sąsiadów
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Altair 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 4 razy
Wiek: 39
Dołączył: 30 Paź 2012
czyli 4167 dni temu
Posty: 255
Podziękowania: 36/2
Skąd: Opolskie

Wysłany: 2016-11-27, 18:35   

Musowo oddziel podwujną siatka bo będzie wojna barwinki to sa bandziory jakich mało
_________________
W wolnych chwilach zapraszam na
www. CentrumEgzotyki.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
ADAM ŻYŁA 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Lut 2010
czyli 5169 dni temu
Posty: 156
Podziękowania: 6/3
Skąd: przeworsk
Wysłany: 2016-11-27, 19:36   

koledzy a w środek między barwinkami wystarczą rudosterki błękitnoszyje czy raczej księżniczki walii ?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
and1985 
Administracja



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Dołączył: 14 Lut 2009
czyli 5521 dni temu
Posty: 437
Podziękowania: 65/4
Skąd: Śląsk

Wysłany: 2016-11-27, 21:46   

Rudosterki raczej też mają charakterek, dobrym wyborem będą ksieżne walii bo to naprawdę spokojne ptaki. Osobiście oddzielilem nimi amazonki od pion i nie żałuję...
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
ADAM ŻYŁA 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Lut 2010
czyli 5169 dni temu
Posty: 156
Podziękowania: 6/3
Skąd: przeworsk
Wysłany: 2017-09-17, 19:23   

mam pytanko do forumowiczów a mianowicie jakiej temperatury potrzebują Barwinki do przezimowania jaka powinna mieć woliera wymiary chodzi mi o minimum do hodowli barwinek i na koniec cena jaką trzeba zapłacić za parę niespokrewnionych barwinek z góry dziękuję za informacje
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
and1985 
Administracja



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 3 razy
Wiek: 38
Dołączył: 14 Lut 2009
czyli 5521 dni temu
Posty: 437
Podziękowania: 65/4
Skąd: Śląsk

Wysłany: 2017-09-17, 20:23   

ADAM ŻYŁA, z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że istne minimum klatka powinna mieć długość 1,5m temperatura jaką sam utrzymuję w zimie to 5 stopni. Cena za parę w granicy 3tyś
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
ADAM ŻYŁA 
Mega User



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Lut 2010
czyli 5169 dni temu
Posty: 156
Podziękowania: 6/3
Skąd: przeworsk
Wysłany: 2017-09-18, 19:25   

mam klatkę 260 cm długość 100 cm wysokość i 60 cm głębokość 2 szt takich klatek z płyty meblowej 18 i na razie nieogrzewaną jeszcze ptaszarnie i tak zastanawiam się nad 2 parami takich papug lub nad 2 parami słowików chińskich :roll:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2022-08-24, 06:51   

Od około roku jestem posiadaczem jednego ptaka z tego gatunku. Cwana bestia z niej bo to samica. Niesie się ale nie chce jej krzyżować z bialobrzuchaą i szukam dorosłego samca.
Ptaki te są dość inteligentne z tego co widzę I waleczne jeśli chodzi o budke, obronę jej.
Z ciekawostek, heeee nawet jak śpią w budce to często wydają w nocy piski, głosy.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 18
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.