Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Robaczyca jelitowa
Autor Wiadomość
gege 
Mega User
gege



Moja specjalizacja:
Inne

Pomógł: 14 razy
Wiek: 29
Dołączył: 30 Maj 2008
czyli 5772 dni temu
Posty: 343
Dał 2 podziękowanie(a)
Skąd: Zimnowoda/Woj.Świętokrzyskie

Wysłany: 2009-02-15, 13:03   Robaczyca jelitowa

Robaczyca jelitowa jest to najbardziej powszechnym schorzeniem wymagającym odpowiedniego podejścia hodowcy i systematycznych zabiegów pielęgnacyjno - leczniczych. Przez pojęcie robaczycy (glistnicy) rozumie się inwazje nicieni powszechnie występujących. Choroba ta jest trudna do wyleczenia i niemożliwa do całkowitej eliminacji. Nicienie roznoszone są w kale zarażonych ptaków a także roznoszą je dżdżownice. Licznie występują w podłożu. Jaja tych nicieni mogą być przynoszone przez małe ptaki np wróble, które z łatwością przecisną się przez małe oczko siatki. Nicienie umiejscawiają się w przewodzie pokarmowym (najczęściej w jelitach).
Objawami robaczycy jelitowej są biegunki, wychudzenie, ptaki są mniej ruchliwe, osowiałe i pobierają mniej pokarmu niż zwykle. Glistnica może także spowodować niedowład nóg.
Jeśli doszło do zarobaczenia nicieniami z rodzaju Syngamus, dają się zaobserwować objawy duszności - trudności z oddychaniem. Nicienie z rodzaju Syngamus występują często u młodych ptaków i umiejscawiają się w okolicach tchawicy. Nicienie nie są groźne dla ptaków,wpływają tylko na samopoczucie. Ptaki zainfekowane są mniej aktywne niż zwykle można to zaobserwować. Objawy to niekorzystne zmiany upierzenia, osowiałość, mała ilość zapłodnionych jaj itd. Powodują także podatność na inne choroby. Sama w sobie glistnica jest rzadką przyczyną śmierci ptaka.
Profilaktyka polega przede wszystkim na utrzymaniu wolier w czystości (oraz całej fermy). Należy dążyć do maksymalnej likwidacji źródeł zakażenia przez zorganizowane odkażanie nawozu. Woliery (wybiegi) należy zakładać na gruntach przepuszczalnych, w miejscach nasłonecznionych i suchych, ponieważ larwy,a także jaja, są wrażliwe na promienie słoneczne. Żeby uniknąć zakażenia u ptaków należy unikać kontaktów z dzikimi ptakami i wyeliminować dżdżownice poprzez np zakwaszenia ziemi. Pożądana jest częsta wymiana ściółki w wolierach. Najbardziej sprawdza się piasek ponieważ jest bardzo higieniczny, bez problemu można go wymienić i jest łatwo przepuszczalny. Lecz wymienione wyżej zabiegi to tylko część tego, co możemy zrobić, by uchronić ptaki. Konieczne jest okresowe odrobaczanie ptaków, najlepiej wczesną wiosną lub jesienią. Odrobaczanie wiosną pozwala ptakom na de przygotowanie się do toków i niesienia jaj. Jesienne odrobczanie wzmacnia ptaki przed okresem zimowym. Wielu hodowców jest wierna profilaktyce naturalnej. Doskonale sprawdza się w tym celu czosnek. Czosnek podawać trzeba dwa razy w tygodniu (oczywiście posiekany), wzmacnia on ptaki i zmniejsza ryzyko wystąpienia u nich glistnicy. Oprócz czosnku można podawać także tymianek, piołun itd. Można również kupić różne zioła w sklepach gołębiarskich i weterynaryjnych.
Leczenie jest proste i nie nastręcza większych trudności.Problemem jest tylko podawanie leku w odpowiednich proporcjach. Leki powinno się podawać w paszy lub w wodzie, którą ptaki piją. Lecz przy podawaniu w wodzie nie mamy pewności, że ptak ją wypił, jaką dawkę, a także ptaki chodzące po podwórzu mogą skorzystać z np kałuży. Podając specyfiki z pokarmem także nie mamy pewności, iż każdy ptak skonsumował odpowiednią ilość preparatu. Żeby uniknąć takich sytuacji, należy podawać lek w roztworze wodnym i podawać bezpośrednio do wola ptaka. Przy takiej metodzie mamy 100% pewności,że ptak otrzymał odpowiednią dawkę. Najbadziej dostępny i bezpieczny lek na rynku to levimasol. Roztwór należy dawkować 0,5g na kilogram masy ciała ptaka. Levimasol bardzo łatwo i skutecznie się rozpuszcza, a roztwór wodny jest łatwy do podawania.
Bezpośrednie podawanie leku do wola jest jak już powyżej wspomniano najskuteczniejsze, wymaga jednak dobrej organizacji, przy niektórych gatunkach nawet 2-3 osób, jest też stresujące dla samych ptaków. Najłatwiejszy jest do podawania zagęszczony roztwór preparatu, który powinien być tak wymierzony, by pojedynczy ptak otrzymał około 2cm3 płynnego leku. Środek dozujemy ptakom za pomocą strzykawki dodatkowo zakończonej miękkim wężykiem długości około 5cm (to długość odpowiedniaa dla bażantów, dla mniejszych ptaków wystarczy krótszy wężyk). Idealnie sprawdza się cewnik, który pocięty na kawałki starcza na długo, do kupienia podobnie jak strzykawki w każdej aptece. Cały zabieg powinien być przeprowadzony szybko w celu nie narażania ptaków na niepotrzebny stres. Najbardziej optymalna organizacja to jedna osoba podająca lek i 1-2 osoby chwytające ptaki. Ptaki po podaniu leku należy chwilowo umieścić w klatkach lub workach tak by omyłkowo nie podać jednemu ptakowi większej liczby dawek. Przy podawaniu należy unikać zbytniego odchylenia głowy bażanta do tyłu co może powodować zakrztuszenia. Przy okazji tego zabiegu można wykonać inne prace inwentarskie, zasypywanie przeciwko pasożytom zewnętrznym itp.


Korzystałem z kilku materiałów z sieci.
_________________
www.minizoogege.pl.tl
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2015-10-27, 00:32, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

sylwia2401 
Specjaliści
KOCHAM...TĘSKNIE...CZEKAM...



Pomógł: 61 razy
Wiek: 57
Dołączył: 14 Sty 2008
czyli 5909 dni temu
Posty: 3495
Podziękowania: 404/327
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2009-02-15, 18:41   

gege,ja wczoraj odrobaczałem ,myślę że jest wszystko w porządku,teraz tylko trzeba czekać na jaja.
_________________
PAMIĘTAJ- JEDNA MIŁOŚĆ- JEDEN BÓG- JEDNO PRZEZNACZENIE
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2012-10-30, 20:05   

Ptaszynka którą udało mi się sfocic. Wszystko dokładnie widać na zdjęciach.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
8888krzys 
Mega User



Wiek: 36
Dołączył: 02 Sty 2014
czyli 3729 dni temu
Posty: 41
Skąd: wielun
Wysłany: 2014-04-06, 08:00   

witam mam pytanie chcialem odrobaczyc bazanty lewamizolem i mogli byscie mi powiedziec jaka dawke dac dla bazanta? poniewarz wet. zalecil mi zeby dac0.3 ml na ptaka a od innych hodowcow slyszalem ze dawaja nawet 0.7ml na ptaka bo wtedy dziala? i chce powiedziec ze ja bym dal prosto ze strzykawki do dzioba bo wiem ze wtedy wypije i jest pewne.
Ostatnio zmieniony przez wanted 2014-04-06, 08:25, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2014-04-06, 08:27   

8888krzys, to co masz zamiar łapać każdego ptaka z osobna i mu podawać? Czy raczej rozrobić i wlać to w pojemniki?
Bo jeśli tak, to 50ml lejesz na 5 litrów wody i to jest stężenie jakie jest wskazane.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
8888krzys 
Mega User



Wiek: 36
Dołączył: 02 Sty 2014
czyli 3729 dni temu
Posty: 41
Skąd: wielun
Wysłany: 2014-04-06, 10:42   

no jak dostanie prosto do dzioba to jest pewne ze dostal cala dawke, a jak im rozrobie w 5l wody i dam wszystkim to powinny wypic wszystko? czy wystarczy ze wypija tyle co pija dziennie wody i tez pomoze?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2014-04-06, 18:14   

8888krzys napisał/a:
no jak dostanie prosto do dzioba to jest pewne ze dostal cala dawke,

Tak, ale pamiętaj że czasem mozesz nie tak podac. Ptak moze sie zachłysnąć jak i dostać szoku, zawału co się czasem trafia.
Samo łapanie ptaka też jest stresujace dla niego.
A jak podasz z wodą do picia to wypije ile powinien i nic mu nie grozi.
Chcesz podac i być pewnym że wypiły dobrą dawkę- zabierz dzień wcześniej wodę i zielonki, surówki z woliery to spragnione ptaki będą pić nawet jak nie ma ciepłych dni. A jak jeszcze dasz sypką paszę do jedzenia to zobaczysz ile ci wypiją.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
8888krzys 
Mega User



Wiek: 36
Dołączył: 02 Sty 2014
czyli 3729 dni temu
Posty: 41
Skąd: wielun
Wysłany: 2014-04-06, 19:18   

no fakt masz racje i raczej zrobie tak jak mowisz, dzieki za rade
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3472 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-10-27, 01:00   

Czy u zeberek także można zastosować ten lek? Mam pewne podejrzenia, że ptaki z jednej klatki (jedno małe stadko) mogą mieć właśnie nicienie. W prawdzie byłam z dwoma z nich u weterynarza, zrobił im badania odchodów ale na razie tylko mikroskopem, wyszły oocysty (tylko u jednej samiczki, i to jedna czy dwie) i weterynarz przepisała kurację na kokcydiozę, która właściwie nic nie zmieniła w życiu ptaków (jedynym objawem były zgony młodych jednej pary zeberek, zgony ustawiczne, dwa całe lęgi- tak przed podaniem leków, jak i po kuracji, która trwała ponad dwa tygodnie. Wyraźnie widoczna u chorych piskląt była też chora wątroba, wyglądająca jak "czarna kropka"- co niektórzy nazywają chorobą czarnej kropki, a tak naprawdę jest to objaw...- jeżeli ktoś jest w stanie pomóc, mam zdjęcia martwych piskląt, z ubiegłej zimy. Teraz te ptaki, które mogą być zarażone, mam oddzielone, ale byłabym spokojniejsza, gdyby raz na dobre pozbyć się podejrzeń o to choróbsko... U jednego z padłych samców zeberki wyraźnie widziałam coś takiego jak te nicienie ze zdjęć wychodzące z dzioba. Także ptaki z tej grupki zeberek które są z tego co mi się wydaje zarażone, mają w swoich odchodach jakby martwe nicienie...). Trzymam tę grupkę w odosobnieniu, gdyż problem trwa (poprzez złą diagnozę) już ponad rok, a stadko kilkunastu zeberek zmalało mi do kilku sztuk. Niektóre z tych ptaków są naprawdę ładne, ciekawych kombinacji, ale w tym stanie rzeczy boję się połączyć ptaki z tej zagrożonej grupy z ptakami które są zdrowe.
Nazwę leku już znam, terz chodzi tylko o dawkowanie u tak małych ptaków...
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2015-10-27, 08:56   

Chiara, jeśli chodzi o Levamisol czy inne odrobaczające środki dla ptaków, to bez znaczenia jakiej grupie ptaków je podasz. Aby były tylko w odpowiedniej proporcji podane.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.