Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2011-07-30, 08:40
Kakadu żółtolica - Cacatua sulphurea
Autor Wiadomość
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5919 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-13, 17:38   Kakadu żółtolica Cacatua sulphurea

Kakadu żółtolica – jest to ptak znany od dawna i chętnie hodowany. Różni się od innych kakadu tym, że jest mniejsza i mniej krzykliwa. Hodowcy bardzo cenią sobie kakadu żółtlicą. Posiada żółte plamy po bokach głowy, w okolicach uszu i lekko zakrzywiony ku górze żółty czubek. Kolor żółty pięknie kontrastuje z śnieżnobiałym upierzeniem ptaka, które pokrywa całą resztę ciała, a także kilka piór na czubku. Samca można odróżnić od samicy po kolorze tęczówki. Samiec ma ją brązową, a samica rdzawo – brązową – jest ona także mniejsza i ma krótszy dziób. Obie płci mają czarny dziób i nogi.
Ptak ten występuje na wyspach: Celebes, Butung, Sulawesi, Salambu, Flores, Timor, Ceram, Sumbawa, a także na wielu mniejszych wyspach Archipelagu Sundajskiego. Na tym obszarze wyodrębniono 6 odmian geograficznych tego kakadu.
Żyją one w małych grupkach w koronach drzew. Trudno im się poruszać po ziemi za to są wspaniałymi lotnikami.
Pożywienie: nasiona traw, owoce, jagody, pędy krzewów i różnych roślin.
Gnieżdżą się na drzewach, w wysoko położonych dziuplach. Samica składa 2 -3 jaja, które wysiaduje razem z samcem przez okres 35 – 38 dni. Samiec wysiaduje w dzień, a samica w nocy. Po tym czasie wykluwają się młode. Są bardzo pilnie karmione i ogrzewane. Po 60 dniach młode opuszczają gniazdo. Wtedy rodzice dzielą się obowiązkami. Każdy z rodziców karmi jedno z młodych. Gdy w gnieździe jest więcej niż 2 młode, wtedy jeden z rodziców karmi 2 młode, a drugi jedno.
Ptaki te nie wrzeszczą. Ich głos jest dźwięczny i przyjemny dla ucha. Papugę tą można nauczyć kilku słów, a nawet pojedynczych zdań, mimo to nie wykazuje żadnych specjalnych zdolności do naśladowania innych dźwięków otoczenia. Są chętnie hodowane w niewoli, gdyż szybko się oswajają, przywiązują się do opiekuna i nie są gwałtowne ani wrzaskliwe. Zapamiętują krzywdy wyrządzone im przez ludzi, jednak wolą unikać takiej osoby. Nie atakują swym dużym dziobem opiekuna ani innych ludzi, jednak niszczą meble i drewniane elementy znajdujące się w ich wolierze.
Dobór par hodowlanych jest bardzo trudny. Może on trwać nawet kilka lat. Ptaki te pod tym względem są bardzo kapryśne. Samiec prędzej zaakceptuje partnerkę, a niżeli samica samca.
Pokarm: pszenica, owies, kanar, słonecznik, rozmiękczona kukurydza, owoce i jagody.
Wiek: dożywa około 70 lat. :)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-01-14, 23:58   Kakadu żółtolica - Cacatua sulphurea

Kakadu żółtolica - Cacatua sulphurea


Jedna z największych kakadu. Ptaki te osiągają 35 cm długosci ciała, które jest krępe i zwarte. Głównym ubarwieniem tych ptaków jest kolor biały z małymi dodatkami żółci na spodniej części ogona, na policzkach. Czub u tych kakadu jest żółty.
W naturze papugi te zamieszkują Wyspy Sundajskie- Małe i Wielkie Wyspy Sundajskie oraz Celebes.
Płeć tych papug możn aodróznić po tęczówkach, które u samczyków mają zabarwienie czarno-brązowe, samiczki zaś czerwono-brązowe.
Wśród tego gatunku Cacatua sulphurea (Gmelin 1788), znanych jest 6 podgatunków.

Cacatua sulphurea abbotti (Oberholser) 1917
Cacatua sulphurea citrinocristata (Fraser) 1844
Cacatua sulphurea parvulla (Bonaparte) 1850
Cacatua sulphurea sulphurea (Gmelin) 1788
Cacatua sulphurea djampeana (Hartert 1897)
Cacatua sulphurea occidentalis (Hartert, 1898)

Młode są bardzo podobne do dorosłych, odróżniają je jedynie lekko różowe piórka przy dziobie. Papugi te dożywają śmiało wieku 40 lat, oczywiście jeśli odpowiednio o nie zadbamy.

http://www.kakadyelit.ru/Images/k9b.jpg

http://alumni.cuhk.edu.hk...phurea_4100.jpg
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
york73 
Mega User



Pomogła: 27 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 09 Lut 2008
czyli 5893 dni temu
Posty: 282
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Pomorze
  Wysłany: 2009-12-09, 20:04   Kakadu żółtolica - Cacatua sulphurea

Kakadu żółtolica - Cacatua sulphurea
Cacatua sulphurea (Gmelin, 1788)

To jedna chyba z ładniejszych kakadu.
W zależności od podgatunku osiąga wielkość od 33 do 40 cm.
C.s. sulphurea,
C.s. parvula,
C.s. abboti,
C.s. citrinocristata

Kakadu żółtolica (nazwa popularna kakadu cytrynowoczuba) Cacatua sulphurea zamieszkuje wiele wysp Indonezji (Timor, Celebes, Sulawesi, Flores, Butung oraz inne mniejsze wyspy wchodzące w skład Archipelagu Sundajskiego). Jest to bardzo rozległy obszar, więc nie jest niczym dziwnym, że papuga ta występuje w wielu podgatunkach. Najlepiej znana jest biała kakadu o cytrynowym czubku i "rumieńcach" na policzkach (Cacatua sulphurea citrinocristata). Kakadu żółtlica znana jest w Europie od dawna, pierwsze wizerunki tych ptaków pochodzą już z XVIII wieku.
Papuga ta jest nieco mniejsza i mniej hałaśliwa, niż inne kakadu. Jej długość to około 30 cm, żyje ponad 40 lat. Całe jej ciało pokrywają białe pióra, czub składa się z piór o ostrej, żółtej barwie oraz kilku białych z przodu. Czub w stanie spoczynku jest złożony i gładko przylega do głowy, odstając tylko z tyłu. Papuga rozkłada pióra na głowie w stanie silnego wzburzenia lub podniecenia. Jej policzki, a właściwie pokrywy uszne także są koloru żółtego. Dziób i nogi kakadu ma czarne, tęczówkę oka brązową. Młode są bardzo podobne do dorosłych, odróżniają je jedynie lekko różowe piórka przy dziobie.

Charakter

Kakadu żółtlica jest bardzo przyjaznym ptakiem, silnie przywiązującym się do opiekuna. Dorosłe kakadu bywają co prawda nieufne, ale dobrze traktowane młode mogą wyrosnąć na wspaniałych towarzyszy. Szybko się oswajają, opiekunowi stale okazują swoje przywiązanie. Ich głos nie jest jazgotliwy, jak to bywa u innych dużych papug. Wręcz przeciwnie - uchodzi za miły dla ucha i niezbyt głośny. Kakadu żółtlica niestety nie wykazuje zdolności do naśladowania głosów i dźwięków, jednak przy odrobinie cierpliwości można nauczyć ją powtarzania kilku słów. W przeciwieństwie do innych dużych papug, kakadu nie bywa złośliwa ani agresywna, nawet obrażona nie używa swojego silnego dzioba do "ukarania" człowieka. Lubi jednak za pomocą dzioba demolować drewniane elementy swojej woliery lub mieszkania, w którym się znajduje.

Ptaki te są niestety bardzo narażone na niektóre choroby, takie jak na przykład PBFD (wirusowa choroba objawiająca się zaburzeniami w pierzeniu). Chore ptaki nie powinny przebywać w pobliżu zdrowych, gdyż choroba łatwo przenosi się na inne osobniki. Nowo zakupione kakadu także powinny odbyć kwarantannę.

W środowisku naturalnym żywią się nasionami, owocami, pędami roślin i krzewów. W niewoli podaje im się mieszankę dla papug kupowaną w sklepie zoologicznym, nasiona słonecznika, pszenicę, owies, owoce i zielonki. Mieszkać powinny w przestronnych, solidnych wolierach z osłoniętymi elementami drewnianymi.

Hodowcy pragnący rozmnożyć swoje kakadu żółtlice powinni liczyć się z tym, że dobieranie odpowiedniej samicy dla samca (lub odwrotnie) może potrwać nawet kilka lat. Ptaki te są bardzo kapryśne w sprawach "matrymonialnych". Jeżeli jednak para właściwie się dobierze, samica zniesie 2 lub 3 jaja, które przez ponad 3 miesiące będzie wysiadywać na zmianę z samcem. Późniejsza opieka nad pisklętami także zostanie rozłożona pomiędzy rodziców - każde zajmie się "swoim" pisklakiem, a w przypadku trzech "papużąt", jedno z rodziców zajmie się dwojgiem. W przypadku jakichkolwiek przejawów agresji ze strony rodziców, młode muszą zostać szybko przeniesione do osobnego pomieszczenia.

autor tekstu: Kamila http://pl.euroanimal.eu/

fotki podgatunku Cacatua sulphera citronistata




Ostatnio zmieniony przez wanted 2010-02-04, 21:49, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2009-12-09, 20:22   

Citrinocristaty są najpiękniejsze. Reszta podgatunków ma lica i czuby żółte, te natomiast mają pomarańczowe. Są trochę droższe od innych podgatunków.
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2012-07-02, 07:28   

Wie ktoś jaka jest populacja tych papug w naszym kraju ?
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
glizda177 
Doświadczony Hodowca



Pomogła: 2 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 20 Mar 2009
czyli 5487 dni temu
Posty: 443
Podziękowania: 46/4
Skąd: dolnyśląsk
Wysłany: 2012-07-05, 23:52   

cos w opisie nie gra..35 cm i najwieksza kakadu?:) chyba najmniejsza?
ja widzialm pare tych papug :) niby w opisach nie tak hałaśliwe dla mnie to maja pare w dziobach.Raczej ich mało to chyba z aneksu a papugi jak mnie nie myli
_________________
pozdrawiam Agnieszka
http://www.garnek.pl/agi77/a
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2012-07-06, 10:23   

glizda177 napisał/a:
cos w opisie nie gra..35 cm i najwieksza kakadu?:) chyba najmniejsza?

Wszystko gra.
Jest mniejsza od innych dużych kakadu i nie tak hałaśliwa. A od tych najmniejszych jest troszkę większa.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
krzysiek007 
Mega User



Pomógł: 28 razy
Wiek: 35
Dołączył: 07 Paź 2008
czyli 5651 dni temu
Posty: 1140
Podziękowania: 89/27
Skąd: woj.świetokrzyskie
Wysłany: 2012-07-18, 18:44   

Czy żółtolice są aż tak malutkie w porównaniu z żółtoczubymi :shock:
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
atma 
Specjaliści



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/atma
Pomógł: 16 razy
Wiek: 52
Dołączył: 13 Kwi 2009
czyli 5463 dni temu
Posty: 708
Otrzymał 100 podziękowań
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2012-07-18, 23:04   

krzysiek007, tak ...sa zdecydowanie mniejsze
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
tiny 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Lip 2015
czyli 3182 dni temu
Posty: 29
Podziękowania: 3/2
Skąd: UK

Wysłany: 2015-08-29, 16:51   

miesięcznik PARROTS podaje ,że kakadu abbotti na wolności zostało jedynie 15 ptaków na jednej wyspie na Indonezji,szybko ginie ten podgatunek.Ale pozytywna wiadomość to w Loro Parku ten gatunek się rozmnaża. :->
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2015-08-30, 10:55   

tiny, no niestety ale chyba bardziej każdy by wolał by w naturze występowały dość licznie bo hodowle prywatne czy specjalistyczne to nie to samo.
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.