Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2011-11-13, 21:05
Wróbliczka zielonolica -Forpus coelestis.
Autor Wiadomość
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-07-02, 21:18   

miniówka, śliczne maluchy, tylko pozazdrościć. :-D

Przedstawię moje wróbliczki :-) .

Samiczka, Leosia, szek niebieski:


I samczyk Lolek, mutacja niebieska:



Miałabym jeszcze prośbę do tych z Was, którym udało się rozmnożyć wróbliczki, by zerknęli do założonego przeze mnie wątku "Lęgi wróbliczek":
klik

sue32, o ile jeszcze tutaj zaglądasz, myślę, że łatwo rozpoznasz lutino od mutacji żółtej amerykańskiej (ta druga ma czarne oczy, lutino mają oczy czerwone). Niestety zdjęcia, które zamieściłaś, są za mało wyraźne, żeby określić kolor oczu.
W każdym razie, czy to lutino (recesywne sprzężone z płcią), czy amerykański żółty (recesywny autosomalny), żółty samczyk w parze z samiczką zieloną da tylko młode zielone, że względu na charakter mutacji. Chyba że samczyk jest czarnooki (żółty amerykański), a samiczka jest szpaltką na tę mutację- wtedy połowa młodych byłaby mutacji żółtej amerykańskiej, a druga połowa byłyby to zielone szpalty na żółty amerykański. Samiczki nie mogą być szpaltami na lutino, więc takiej opcji nawet nie biorę pod uwagę.

Pozdrawiam.
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2015-07-02, 21:41, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

miniuwka 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow....ytk_prezentacja
Pomogła: 2 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 29 Mar 2014
czyli 3653 dni temu
Posty: 78
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2015-07-07, 17:21   

Jeszcze lutino nie rozmnażałam,ale na przykładzie np. nimf,jeśli samiec jest lutino to teoretycznie wszystkie samiczki powinny być lutino.Czy źle myślę?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-07-07, 19:44   

miniuwka napisał/a:
Jeszcze lutino nie rozmnażałam,ale na przykładzie np. nimf,jeśli samiec jest lutino to teoretycznie wszystkie samiczki powinny być lutino.Czy źle myślę?

Jeżeli ten ojciec nie jest szpaltem na żadną mutację, to tak, po ojcu lutino wszystkie jego córki będą lutino, a synowie będą szpaltami na lutino.
Natomiast jeśli taki samczyk lutino jest szpaltem na jakąś inną mutację sprzężoną z płcią (np albino), to połowa jego córek będzie mutacji, na którą samiec jest szpaltem. Jeśli chodzi o samczyki w takiej sytuacji, to wszystkie będą szpaltami na lutino, ale tylko połowa dodatkowo również na albino (przy mutacjach sprzężonych z płcią samice nie mogą być szpaltami, a mutacja ujawnia się u nich już przy jednej kopii genu na taką mutację).

Część osób czasem myli żółte i białe amerykańskie z lutino i albino. W rzeczywistości bardzo łatwo jest odróżnić te mutacje-amerykańskie mają oko czarne, a lutino i albino-czerwone. Inaczej też dziedziczy się mutacja żółta amerykańska i biała amerykańska (są to mutacje recesywne autosomalnie).

Edit: miniówka, dopiero teraz zerknęłam wstecz i stwierdziłam, że Twoja wypowiedź jest bezpośrednio powiązana z moją, poprzednią. Przyznam, że trochę tam "namotałam". Jakoś przez te upały mam problemy z koncentracją :oops: .
Także przepraszam za pomyłkę, wiadomo że po ojcu lutino wszystkie córki byłyby również lutino (tak jak pisałam wcześniej w tym poście).

Jeszcze jedno, miniówko :-) . Mogłabyś napisać, jakie masz mutacje wróbliczek?

Druga prośba to określenie mutacji mojej samiczki (szek niebieski to na pewno, ale zastanawiam się, czy nie jest ona jeszcze jakiejś mutacji... Ten jej niebieski kolor jest dużo jaśniejszy niż niebieski samczyka). A z tego co widziałam na zdjęciach, szeki niebieskie są na ogół dużo ciemniejsze niż moja Leosia...
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2015-07-07, 20:25, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
miniuwka 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow....ytk_prezentacja
Pomogła: 2 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 29 Mar 2014
czyli 3653 dni temu
Posty: 78
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2015-07-07, 19:54   

Pytam,bo z poprzedniego twojego wpisu zrozumiałam,że z połączenia samca lutino i zielonej samicy wszystkie młode będą zielone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-07-07, 20:28   

Tak, włašnie zedytowałam swój plprzedni post i napisałam o tym (naprawdę nie jestem w stanie napisać, skàd ta pomyłka) :oops: ... Raz jeszcze przepraszam.
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2015-07-07, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
miniuwka 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow....ytk_prezentacja
Pomogła: 2 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 29 Mar 2014
czyli 3653 dni temu
Posty: 78
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2015-07-07, 21:34   

U niebieskich wróbliczek ten odcień niebieski jest różny może być ciemniejszy lub jaśniejszy. U niebieskich pasteli ten niebieski przybiera bardzo jasny błękit.

W tej chwili mam niebieskie,żółte pastele(też szek),albino,lutino,biały amerykański.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-07-08, 09:25   

miniuwka napisał/a:
U niebieskich wróbliczek ten odcień niebieski jest różny może być ciemniejszy lub jaśniejszy. U niebieskich pasteli ten niebieski przybiera bardzo jasny błękit.

W tej chwili mam niebieskie,żółte pastele(też szek),albino,lutino,biały amerykański.

Czyli kiedy patrzysz na moją samiczkę, to nie masz wątpliwości że jest to zwykły niebieski szek, nie pastelowy? (Ja właśnie się zastanawiałam czy nie ma jakiejś mutacji rozjaśniającej upierzenie).

Kolorki bardzo ciekawe. Mnie szczególnie podobają się obie amerykańskie mutacje, no i ciekawa jestem tych żółtych pastelowych... :-)

Ostatnio widziałam w artykule o wróbliczkach mutację fawn, w dodatki połączoną z kobaltem-śliczna kombinacja.
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
miniuwka 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow....ytk_prezentacja
Pomogła: 2 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 29 Mar 2014
czyli 3653 dni temu
Posty: 78
Otrzymał 13 podziękowań
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2015-07-08, 13:09   

Wiesz, w realu to lepiej widać,a na zdjęciu to też zależy od kąta padania światła.Tam,gdzie są razem to nie widać dużej różnicy w kolorze,a tam gdzie są osobno to jest dość spora.U mnie teraz w lęgu były dwie samiczki niebieskie i też jest różnica w kolorze (rodzeństwo).Kiedyś czytałam na jakiejś stronie,że mutacja niebieska może mieć wiele odcieni od jasnego do nawet dość ciemnego.
U żółtych pasteli też jest podobna sytuacja zwłaszcza u samic.Niektóre są tak żółte,że można pomylić z żółtą amerykańską,a niektóre wpadają w seledynowo-zielony kolor.Samce z reguły bardziej są zielonkawe.Bo żółty pastel to żółty wpadający w jasną zieleń,ale najczęściej samice są całkiem żółte.U mutacji lutino samice są zawsze żółciutkie,a samce rozjaśnione.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Chiara 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 4 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2014
czyli 3481 dni temu
Posty: 344
Podziękowania: 21/67
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2015-07-26, 09:38   

Przeżywam teraz "ciężkie chwile", zastanawiając się, czy z jaj mojej parki wróbliczek wykluły się młode... A papugi od środy nie ułatwiają mi sprawdzenia, zawsze któreś zostaje w budce (samiczka w ogóle wyjątkowo wychodzi). Wiem że muszę przeczekać, bo raz już spłoszyłam tę parkę zaglądają do budki. Wiem też że jaja są zalężone (udało mi się to podejrzeć, kilka dni temu, kiedy ptaki poszły jeść i kąpać się rano). Z tym że na starcie popełniłam błąd, dając do budki warstwę trocin :roll: ... Mądrzejsza ode mnie samiczka większość na szczęście wyrzuciła, ale niepokoją mnie te trociny, choć sianko też dałam (trociny wysuszają powietrze w budce, i mogą utrudniać klucie :-| ).
_________________
Zapraszam na moje forum:
http://www.prostodzioby.fora.pl/
Ostatnio zmieniony przez Chiara 2015-07-26, 09:49, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.