Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Wilga zwyczajna - Oriolus oriolus
Autor Wiadomość
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5063 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-01-25, 23:29   Wilga zwyczajna - Oriolus oriolus

Wilga zwyczajna


Oriolus oriolus


Występowanie

Zamieszkuje umiarkowaną część Eurazji (od południowo-zachodniej Europy po Azję Środkową i na wschód od środkowej Syberii, Indie, na południe od Bangladeszu i Azję Mniejszą) i Afrykę Północną i Zachodnią, gdzie zimuje. Podgatunek nominatywny zamieszkuje Eurazję i Afrykę Północną. Na południowym wschodzie osiąga Iran, a na północy zachodnią Syberię, północny Kazachstan po zachodnie Sajany, Mongolię, Ałtaj, dolinę górnego Irtyszu i Kotlinę Dżungarską. Przeloty IV–V i VIII–IX. To jedyny gatunek z ciepłolubnej rodziny wilgowatych, który występuje tak daleko na północ. Populacje środkowoazjatyckie migrują daleko - do Indii, pozostałe natomiast do Afryki na południe od Sahary (głównie do wschodniej części Czarnego Kontynentu). Wyróżnia się 2 podgatunki. Pokrewny gatunek, Oriolus kundoo, uznawany przez wielu autorów za podgatunek wilgi, zamieszkuje Azję Środkową, na południu osiąga Afganistan i Tienszan po Indie.

W Polsce średnio liczny ptak lęgowy na całym niżu. Unika wyższych terenów górskich. To jeden z najbarwniejszych barwnych ptaków spotykanych w kraju. W Polsce przebywa krótko - od maja do września.

Charakterystyka

Żywe upierzenie wilgi jednoznacznie wskazuje na tropikalne pochodzenie. Samce tego gatunku uważa się za jedne z najpiękniejsze ptaki w Europie. Rzadko w takiej obfitości i w takim kontrastowym zestawieniu występują jasne barwy. Wilga jest nieco większa od szpaka. Obie płci są podobnej wielkości, choć różnią się barwą. Tęczówki oczu są czerwone, a nogi niebieskoszare. Upierzenie samca na głowie, grzbiecie i spodzie ciała jaskrawożółte, skrzydła czarne z żółtą plamą u nasady lotek dłoniowych, ogon czarny na końcu z żółtymi brzegami. Przez oko przechodzi czarny pasek. U obu płci oczy i dziób czerwone. Samica szarozielonożółtawa na wierzchu, a od spodu białoszary z ciemniejszym podłużnym kreskowaniem, o ciemniejszych oliwkowozielonych skrzydłach i ogonie, który podobnie jak u samca ma żółte brzegi. Ma nieco jaśniejsze skrzydła niż samiec. Wraz z młodymi nie dorównuje jaskrawością samcowi, jednak pozwala jej to doskonale maskować się pośród listowia. U obu płci dziób jest czerwony. Starsze samice bywają tak żółte jak samce, ale zawsze z zielonym kantarkiem. Młode podobne do samicy, ale z żółtobrązowym dziobem, szarobrązowymi nogami i ciemnobrązowymi oczami. Wielkością prawie dorównuje kosowi i jest nieco większa od szpaka.
Wilgi latają szybko i falistym torem. Samiec w powietrzu przypomina czarnożółtą strzałę. To ptak płochliwy, rzadko schodzący na ziemię. Jest ruchliwy - często przelatuje z drzewa na drzewo.
Rozmiary

długość ciała
ok. 23 cm,
rozpiętość skrzydeł
ok. 44–47 cm

Masa ciała

ok. 75 g
Głos

Śpiew najczęściej zdradza obecność tego skrytego ptaka. Samiec często wydaje dźwięczne, melodyjne, fletowe gwizdy podobne do "zofija fija". Jego usłyszenie w wielu miejscach uznawane jest za zapowiedź deszczu - miłosną piosenkę samiec wykonuje najchętniej gdy wzrasta wilgotność powietrza. Repertuar obu płci jest bogatszy, ale inne dźwięki są chrapliwe i nie są zbyt przyjemne dla ludzkiego ucha - zawołanie to szorstkie "rej" lub ostre "jik jik". Wykonuje je zwłaszcza samica.
Pisklęta wydają "gegek" lub "hihihi".
Środowisko

Tereny lęgowe w lasach liściastych i mieszanych (głównie w olsach), zwłaszcza preferuje ich skraje, zadrzewieniach śródpolnych i nadrzecznych, starych dużych ogrodach, parkach, dolinach rzecznych i sadach. Unika zwartych kompleksów leśnych. Zasiedla krajobrazy typu parkowego, gdzie łąki przeplatają się z winnicami i rzadkimi sadami.
Najczęściej widuje się wilgi w czasie przelotów między lasami lub sadami. Poza tym w gęstym listowiu i wysoko w koronach drzew są prawie niezauważalne.
Pożywienie

Głównie owady, poczwarki (i inne stadia rozwoju) i owłosione gąsienice motyli (dla większości ptaków niejadalnych), a tylko czasami słodkie czereśnie lub wiśnie, morwy, winogrona, jeżyny, inne jagody i w południowej Europie figi. Pod koniec lata zjadają różne mięsiste jagody. Wśród bezkręgowców dominują chrząszcze.
Tryb życia i zachowanie

Zwykle przebywa wysoko w koronach drzew, jest bardzo płochliwa i trudna do zaobserwowania. Swoją obecność zdradza śpiewem – jest to charakterystyczne, melodyjne, fletowe gwizdanie. Śpiewa często wtedy, gdy zanosi się na deszcz, czyli zwiększa się wilgotność powietrza.
Rozród

Na tereny lęgowe wilgi przylatują dopiero pod koniec kwietnia i w maju gdy drzewa są już odpowiednio dla nich gęsto ulistnione. Powroty na zimowiska odbywają się już pod koniec lipca i w sierpniu.
Gniazdo
Zamknięta konstrukcja misternie uwitego gniazda

Kilka metrów nad ziemią (wysoko) w rozwidleniu bocznej, cienkiej gałęzi z dala od pnia. W kształcie głębokiej, stabilnej czarki, umiejętnie uwite z suchych źdźbeł traw i pasem łyka. Brzegi są mocno przymocowane do gałązek w ich rozwidleniu. Wyściółkę stanowią włosy, wełna i pióra. Konstrukcja jest wykonana w bardzo wyrafinowany sposób. Wyglądem przypomina koszyczek, który zręcznie zwisa pomiędzy poziomymi gałęziami. Buduje je przeważnie samica.
Jaja

Pod koniec maja lub w czerwcu samica składa 3–5 silnie wydłużonych jaj o średnich wymiarach 30x21 mm, silnie wydłużonych, białych lub kremowych o lekko różowym odcieniu, z nielicznymi ciemnowiśniowymi lub czarnymi kropkami. Wyprowadza 1 lęg w ciągu roku.
Wysiadywanie

Od złożenia ostatniego jaja trwa 13–15 dni. Wykonuje je tylko samica.
Pisklęta

Pisklęta, gniazdowniki, przebywają w gnieździe przez okres ok. 2 tygodni. Zaraz po wykluciu okryte są już puchem. Oboje rodzice w tym czasie starannie je karmią. Robią to nawet przez pewien czas po opuszczeniu gniazda, gdy młode wpinają się po gałęziach w jego okolicach. W odróżnieniu od innych ptaków śpiewających więzy rodzinne nie ulegają rozerwaniu zaraz po wylocie z gniazda potomstwa, ale rodzina trzyma się razem aż do okresu wędrówki. Ptaki migrują jednak już pojedynczo.
Status, zagrożenia i ochrona

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.



źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilga_zwyczajna
Ostatnio zmieniony przez wanted 2011-01-26, 20:06, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

szymonn 
Doświadczony Hodowca
Hodowca Ptactwa



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 2 razy
Wiek: 27
Dołączył: 28 Lis 2010
czyli 4860 dni temu
Posty: 307
Podziękowania: 14/6
Skąd: Ciechowice
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2011-01-25, 23:40   

Bardzo ładne ptaki, podobają mi się. U mnie są takie ptaszki ale podobne, nie wiem jakie to są, a nie umiem zrobić im fotki bo zaraz uciekną. Ale za to dużo sójek u mnie teraz jest :-D
Naprawdę ładne te ptaszki i bardzo ładne mają barwy.
Pozdrawiam



Proszę zwracaj uwagę na interpunkcję , zaczynaj zdanie z dużej litery ;)
Ostatnio zmieniony przez Michuuu 2011-01-26, 08:55, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5063 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-01-25, 23:55   

szymonn, wilgi są wielkości szpaka a sójki większe ;-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
szymonn 
Doświadczony Hodowca
Hodowca Ptactwa



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 2 razy
Wiek: 27
Dołączył: 28 Lis 2010
czyli 4860 dni temu
Posty: 307
Podziękowania: 14/6
Skąd: Ciechowice
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2011-01-25, 23:58   

Wiem że sójki są większe, podobają mi się jak skrzeczą sójki. U mnie siedzą w choinkach a wrzeszczą jak nie wiem co, aż na pół wsi słychać.Sąsiedzi co się nie znają mówią, co ci te falki skrzeczą, ja pierdziele wielcy znawcy :-/
Ostatnio zmieniony przez Michuuu 2011-01-26, 08:56, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
krzysiek007 
Mega User



Pomógł: 28 razy
Wiek: 35
Dołączył: 07 Paź 2008
czyli 5642 dni temu
Posty: 1140
Podziękowania: 89/27
Skąd: woj.świetokrzyskie
Wysłany: 2011-01-26, 08:29   

U mnie na wiosnę jest bardzo dużo wilg latają cały czas koło mojego domu i śpiewają :mrgreen:
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5063 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-01-26, 10:18   

krzysiek007, U mnie niestety tych ptaków nie widać,prawdopodobnie dlatego że mieszkam na wyżynie a one lubią tereny nizinne.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
krzysiek007 
Mega User



Pomógł: 28 razy
Wiek: 35
Dołączył: 07 Paź 2008
czyli 5642 dni temu
Posty: 1140
Podziękowania: 89/27
Skąd: woj.świetokrzyskie
Wysłany: 2011-01-26, 12:11   

amadyna1471 napisał/a:
prawdopodobnie dlatego że mieszkam na wyżynie a one lubią tereny nizinne.


Bardzo prawdopodobne,na dodatek tego ja jeszcze mieszkam około 300 m od lasu i dlatego jest ich takie zagęszczenie u mnie :mrgreen:
_________________

Podziękuj autorowi tego posta
 
 
SERAMA 
Doświadczony Hodowca
Jacek Grobelniak.



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/jacekgrobelniak

Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 3 razy
Wiek: 53
Dołączył: 15 Gru 2010
czyli 4843 dni temu
Posty: 572
Podziękowania: 142/173
Skąd: SKÓRZNO.
Ostrzeżeń:
 8/5/8

Wysłany: 2011-01-26, 13:12   

_________________
www.serama-hodowla-drobiu-ozdobnego.pl
Ostatnio zmieniony przez wanted 2011-01-26, 20:07, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Alex24 
Mega User



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Wiek: 53
Dołączył: 13 Gru 2010
czyli 4845 dni temu
Posty: 230
Podziękowania: 21/47
Skąd: Mazańcowice

Wysłany: 2011-01-26, 13:23   

Trudno powiedzieć żebym mieszkał na nizinie, a jednak kilka par wilg w okolicy gniazduje.
Starsi mieszkańcy mówią że gwiżdże na deszcz- coś w tym jest.
_________________
http://www.pzhkipe-bielsko.pl/
cih-S176
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
kubao 
Doświadczony Hodowca



Moja specjalizacja:
Kury

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 10 Lut 2010
czyli 5151 dni temu
Posty: 560
Podziękowania: 77/75
Skąd: Kalisz

Wysłany: 2014-06-26, 14:16   

W tym roku u mnie wilgi zagościły widziałem 2 samce i 1 samice, pierwszy raz się pojawiły, ale widać że chyba im się spodobało może uda mi się jakieś zdjęcie zrobić to dodam ;-) .
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Amanda 
Doświadczony Hodowca
Zeberki



Moja specjalizacja:
Ptaki egzotyczne

Pomogła: 21 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 27 Maj 2009
czyli 5410 dni temu
Posty: 320
Podziękowania: 28/35
Skąd: Poznań

Wysłany: 2015-05-24, 17:54   

Dzisiejsza wilga z cmentarza. :>



Ktoś mi wytłumaczy, co ten temat robi w dziale "Dzierzby"? Przecież wilga z dzierzbą nie ma nic wspólnego... :roll:
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 21
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.