Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wanted
2011-07-30, 08:26
Kakadu molukka Cacatua moluccensis
Autor Wiadomość
mirass 
Doświadczony Hodowca
Mirek



Pomógł: 59 razy
Wiek: 31
Dołączył: 13 Sty 2008
czyli 5920 dni temu
Posty: 1709
Podziękowania: 22/15
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-13, 17:37   Kakadu molukka Cacatua moluccensis

Kakadu molukka – większość hodowców uważa, że to najpiękniejszy ptak z wszystkich kakadu. Są one lubianymi ptakami hodowlanymi co przyczyniło się w dużej mierze do ich prawie całkowitego wyginięcia na wolności. Pierwszy raz udało się rozmnożyć te ptaki w Zoo w San Diego (1951r.), gdzie sztucznie odchowano samczyka.
Ptak ten jest pięknie ubarwiony. Cały jest biały poza długim (około 17cm.) pomarańczowo-czerwonym czubem. Gdy ptak go położy wygląda jak płomień. Płeć można odróżnić po kolorze tęczówki. Samiec ma ją czarną, a samica brązową, jednak niektórzy hodowcy uważają, że nie da się jednoznacznie ocenić po kolorze tęczówki jakiej płci jest dany ptak.
Wielkość ptaka to około 52cm., a przeciętna waga to 850g. Kakadu molukka to endemit czyli zamieszkuje tylko dany region (wyspy Seram, Saparua, Haruka i Ambon). Żyje i w lasach i na terenach nizinnych. Żeruje na ziemi lecz najczęściej przebywa w koronach drzew. Często zalatuje do osad ludzkich, gdzie szuka pożywienia. SA to najprawdopodobniej ptaki łączące się w pary dożywotnio. Gniazduje w dziuplach drzew znajdujących się nawet 25m. nad ziemią. Samica składa najczęściej 2 jaja (czasem 3), które wysiaduje przez ok. 28 dni. Po tym czasie klują się młode. Pozostają one jeszcze w gnieździe przez 15 tygodni. Tubylcy często wyjmują z gniazd młode kakadu molukka, karmią je, przyzwyczajają do człowieka i sprzedają już oswojone. Odłów tych ptaków jest surowo zabraniany i nałożony dużymi karami. Mimo zakazów obrót papugami nadal trwa. Jest on źródłem dochodu mieszkańców. Jeszcze w latach 70-tych można je było spotkać w niemal każdym holenderskim lub belgijskim sklepie zoologicznym.
Wychowane od młodego molukka przyzwyczajają się do swego właściciela i często przeraźliwym krzykiem domagają się pieszczot i pokarmu. Nie jest agresywny wobec swego właściciela jednak niszczy wszystko co w jego zasięgu: dywany, meble itp. Kakadu molukka bardzo płynnie naśladuje różne odgłosy, a także mowę ludzką.
Podstawowe pokarmy: nasiona słonecznika, pszenicy, owsa, kukurydzy, owoce, zielenina, orzechy. Molukka rozdrabnia owoce i wysysa z nich sok, a biszkopty przed rozdrobnieniem namacza w naczyniu z wodą. Lubi rodzynki, migdały i orzechy. Chętnie bawi się gałązkami. Jednak gałązki i zabawki nie wystarczą papudze. Także właściciel powinien jej poświęcać dużo czasu. Można ją wypuszczać nawet na ogród, gdyż przywiązuje się do swego właściciela i daleko nie odleci.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-05-03, 23:03   


http://web.fccj.org/~dbyr...rapwings500.jpg

http://www.mascotgraphics...es/moluccan.jpg

http://www.gerryriskin.com/Pekoe.jpg
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2008-05-06, 08:03   

Piękne, jednak bardzo drogie i dość wymagające (jak na kakadu przystało ;-) ). Nie słyszałem, żeby w Polsce ktoś prywatny je hodował... Może Wy spotkaliście jakiegoś hodowce tych papug w naszym (śmiesznym :lol: ) kraju?
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
wanted 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spis-hodowcow.pl/wanted

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 108 razy
Wiek: 50
Dołączył: 12 Sty 2008
czyli 5921 dni temu
Posty: 12152
Podziękowania: 366/1351
Skąd: Nowa Wieś Lęborska

Wysłany: 2008-05-06, 08:06   

Wowo, ja także nie słyszałem.
A zwróciłeś uwagę na pierwsze foto, pokazane jest tam jak kłusownicy łapią ptaki :shock:
_________________
Jacek "wanted" Zaborowski
Mój kanał na Youtube https://www.youtube.com/c...08GuU-Yw/videos
_________________________________________
"Są dwie wspaniałe drużyny w Liverpoolu: Liverpool i rezerwy Liverpoolu." (Bill Shankly)
You`ll never walk alone.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Raffy 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 26 razy
Wiek: 33
Dołączył: 22 Sty 2008
czyli 5911 dni temu
Posty: 662
Podziękowania: 23/8
Skąd: Gdańsk

Wysłany: 2008-05-06, 11:16   

Kakadu Mollucka maja bladoróżową barwe niz biala ;) Plec u nich rozpoznaje sie poprzez badania, inaczej nie da sie, albo sie nie ma 100% pewnosci.

Zywienie kakadu sklada sie z zbilansowanych granulatow dla nich (sa rozne wersje granulatow) + bogata mieszanka owocow, warzyw i kielek. Oprocz tego dobrze dobrana, nie za tlusta karma (kakadu to nie ary, gdzie w swojej diecie wymagaja sporo orzechow). I do tego zielonki, chwasty, paki, kwiaty itd.

Z tym wypuszczaniem na ogrod, to nie za bardzo rozumiem tego? Moja znajoma ma kakadu zoltoczuba, ptak wymknal sie z domu juz dwa razy i odlecial w sina dal nie wracajac do domu, ale jednak udalo sie go znalezc. I nie za bardzo sadze, ze mollucka jest lepsza od zoltoczubej. No chyba, ze chodzi o papuge z przycietymi lotkami, ale czy to jest nadal ptak?
_________________
ptaków sto :-)
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2008-05-06, 22:49   

Ptak ten zwany jest też dość często kakadu łososioczubą chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego ;-) .
Co do kłusownictwa to nie będę się wypowiadał...
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
agusia 
Mega User



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 02 Lut 2008
czyli 5899 dni temu
Posty: 170
Podziękowania: 6/45
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2008-05-24, 10:15   

A jak wygląda jego hodowla, należy do trudnych czy nie ?
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2008-05-24, 12:16   

agusia, samo to, że w Polsce chyba nikt ich nie ma, znaczy, mówi, że nie są to łatwe ptaki. Wszystkie kakadu są trudne w hodowli, a te są te "trudniejsze z trudnych" :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-01-12, 00:32   

Dla odświeżenia tematu:
KAKADU MOLUKA
Długość ponad 50 cm. Jest to największa papuga z rodzaju Cacatua.
Występowanie: południowa część Moluków – na wyspach Seram, Saparua, Haruku i Amboina. W środowisku naturalnym jest coraz bardziej zagrożona.
Środowisko: dziewicze lasy podzwrotnikowe, blisko wybrzeża; żyją w niewielkich grupkach rodzinnych wśród gęstych konarów wysokich drzew. Doskonale latają i bardzo zręcznie poruszają się w nieprzebytym gąszczu. Często żerują na ziemi. Są wtedy bardzo czujne, jeden osobnik ze stada obserwuje otoczenie i w razie niebezpieczeństwa daje sygnał do ucieczki.
Pożywienie: podstawowym pożywieniem jest ziarno, orzechy, owoce, jagody. Nie gardzi też owadami i ich larwami.
Gnieżdżą się w dziuplach. Samica składa 2-4 jaja które wysiaduje na zmianę z samcem przez 30 dni. Młode opuszczają gniazdo po około 60 dniach. Dojrzałość płciową uzyskują w wieku 5-7 lat.

Wygląd
Samiec i samica są jednakowo ubarwione. Ubarwienie przeważnie jest białe, z różowym nalotem. Niektóre osobniki mogą być intensywniej różowe. Na głowie imponujący czub jest koloru białego z czerwonymi końcówkami. Czub jest szeroki i obejmuje całą głowę na kształt hełmu. Kakadu molukka strosząc czub, stroszy jednocześnie pióra na policzkach i na bokach głowy. Oko jest otoczone białą, nagą skórą, dziób jest czarny, a nogi szare. Tęczówka oka samca jest ciemnoszara.
Samica jest nieco mniejsza i ma krótszy czub, a tęczówka jej oka ma barwę czerwono-brązową.
Uwaga, głos tych ptaków jest bardzo donośny!

Hodowla
Kakadu molukka jest największą i najpiękniejszą spośród kakadu, a jej czub osiąga 18 cm. Do Europy przywieźli ją w XVII wieku portugalscy żeglarze. Nie jest szczególnie popularna w hodowli w domach ze względu na jej wielkość, bardzo donośny, wręcz przeraźliwy głos i niszczycielskie zapędy. Szybko przyzwyczajają się do nowego otoczenia. Kakadu molukka nie wykazuje specjalnych zdolności naśladowania głosów, ale jest bardzo pojętna. Można ją nauczyć powtarzania kilku wyrazów, gwizdania różnych melodii i naśladowania usłyszanych dźwięków.
Papugi te zazwyczaj trzymane są pojedynczo. Młode ptaki wychowane przez człowieka przywiązują się do swego opiekuna, są spokojne i nie tak wrzaskliwe. Ich zachowanie wykazuje, że są to ptaki bardzo inteligentne. Wypuszczone z klatki nie interesują się niczym, starają się zawsze usiąść na ramieniu swojego opiekuna. Nigdy nie są złośliwe i gwałtowne, w zachowaniu nie wykazują żadnej agresywności. Wyrządzoną im krzywdę pamiętają bardzo długo. Pozostawione przez dłuższy czas w samotności są osowiałe, wyskubują sobie pióra. Pojedyncze papugi należy trzymać w klatkach o wymiarach 60 x 60 x 80 cm, wykonanych z drutu o grubości 3 mm. Grządka w klatce powinna być sporządzona z twardego drewna. Kakadu molukka nie złośliwie, ale niszczą wszystkie drewniane elementy klatki. Pojemniki na wodę i karmę powinny być z porcelany i mocno umocowane. Powinno się jej zapewnić możliwość swobodnego poruszania się poza klatką. Woliera w której gniazdują kakadu molukka powinna być duża, 4 x 3 x 2,5 m i sporządzona z mocnego drutu. W częściowo zadaszonych wolierach ogrodowych papugi te mogą przebywać od wiosny do jesieni. W zimie powinny przebywać w wolierze pokojowej, w której temperatura nie powinna spadać poniżej 10 st. C. Papugi te nie kąpią się, ale chętnie przesiadują w strugach ciepłego deszczu, rozpościerając przy tym skrzydła, aby pióra zupełnie przemokły. Dlatego gdy przebywają w klatkach należy je kąpać pod prysznicem.
W niewoli żyją ponad 60 lat.

Żywienie
Kakadu molukka w niewoli żywimy: pszenicą, prosem, owsem, kanarem, słonecznikiem, młodą kukurydzą w kolbach oraz różnymi orzechami, niedogotowanym ryżem. Chętnie też jedzą owoce, np. jabłka, gruszki, jagody, winogrona, oraz zieleninę i tartą marchew. Należy podawać mniej suchego pokarmu, a więcej ziarna skiełkowanego, gotowanego, moczonego i świeżego.
Należy również dostarczać dużo świeżych gałęzi topoli, wierzby, lipy, olchy oraz drzew owocowych, które lubią obgryzać. Pozbawione tego zajęcia papugi niszczą wyposażenie woliery, poidła, karmniki.

Rozmnażanie
Uzyskanie lęgów jest bardzo trudne. W okresie lęgowym pary potrzebują spokoju, powinny czuć się bezpiecznie. Nie tolerują towarzystwa i w wolierze powinna przebywać tylko jedna para tych papug. Największym problemem jest zestawienie pary lęgowej. Samica kakadu molukka jest wyjątkowo kapryśna. Wyszukanie odpowiedniego partnera może potrwać kilka lat. W częściowo zadaszonej wolierze należy ustawić pień drzewa liściastego z dziuplą o średnicy wewnętrznej 50 cm i głębokości 100 cm, z otworem wlotowym o średnicy 18-25 cm. Można także użyć skrzynkę o wysokości 150 cm i podstawie 50x50 cm. Jednak przygotowane skrzynie lęgowe ptaki nie zawsze zauważają i mogą w nich nie gniazdować. Papugi oskubują wewnętrzne ściany dziupli tworząc z oderwanych wiórów ściółkę, na której będą wysiadywać jaja. Dobrana para zawsze siedzi obok siebie, pielęgnują sobie nawzajem pióra, samiec karmi swoją partnerkę. W czasie zalotów samiec skacze naokoło swojej partnerki strosząc i opuszczając czub. Gałąź powinna być dość gruba, gdyż ptaki wielokrotnie w ciągu dnia na niej kopulują. Samica składa 2-4 jaja i oboje rodziców wysiadują je przez 28-30 dni. Samiec siedzi w dzień, a samica w nocy. Młode po wykluciu przez pierwsze kilka tygodni są troskliwie wygrzewane przez rodziców. Oboje rodzice również karmią młode. W tym okresie do karmy podstawowej zaleca się dodawać karmę rozmiękczoną wodą; suchą pszenną bułkę, suchy biszkopt, posiekane ugotowane na twardo jajko, duże ilości zieleniny, a zwłaszcza liście rzodkiewki, marchwi, kalarepy. Dodatkowo skiełkowane nasiona, rodzynki oraz na wpół dojrzałe nasiona traw i chwastów. Czasem samica wyrywa swoim młodym pióra, co jest oznaką niedostatecznej ilości białka w pokarmie, który należy uzupełnić np. dodatkiem twarogu. Po 10-11 tygodniach młode wylatują z gniazda, rodzice karmią je jeszcze przez 10 tygodni. Młode można pozostawić w jednej wolierze razem z rodzicami. Pełną dojrzałość płciową osiągają w wieku 5-7 lat.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michallip 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Mar 2009
czyli 5489 dni temu
Posty: 139
Podziękowania: 8/1
Skąd: pomorskie

Wysłany: 2011-01-12, 20:59   

Kakadu molucca są już hodowane w Polsce.
_________________
------------------------------------
www.moje-papugi.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
amadyna1471 
Administrator



SPIS-HODOWCÓW: www.spis-hodowcow.pl/amadyna1471

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 24 razy
Wiek: 52
Dołączył: 09 Maj 2010
czyli 5072 dni temu
Posty: 3606
Podziękowania: 370/338
Skąd: Gorzyczki

Wysłany: 2011-01-12, 22:59   

Michallip, a z tego co słyszałem to nawet udało się je rozmnożyć u nas .
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Michallip 
Specjaliści



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Mar 2009
czyli 5489 dni temu
Posty: 139
Podziękowania: 8/1
Skąd: pomorskie

Wysłany: 2011-01-13, 10:10   

W hodowli pod Warszawą widziałem parę. Miały wprawdzie budę ale nie wiem czy przystąpiły do lęgów.
_________________
------------------------------------
www.moje-papugi.pl
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Robby 



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Mar 2011
czyli 4758 dni temu
Posty: 5
Otrzymał 4 podziękowań
Skąd: Moskwa

Wysłany: 2011-03-20, 22:36   

W Moskwie znam co najmniej trzy hodowle które co roku maja mlode od moluccow, zresztą wszystko zależy od zgrania sie pary - zgrana para u mojego znajomego wychowuje samodzielnie mlode w malucienkich jak na ten gatunek klatkach - coz jako Siriana s FOP'a wloska - czyli jak dla takiej papugi raczej czasowa przestrzen... Ponad 3 lata ma dwie pary i regularnie mlodych.
Zapomnialem dodac - ma to w zwyklem dwupokojowym mieszkaniu w wielopiętrowym budynku
_________________
"Zal mi tych, ktorzy zrealizowali swoje marzenia odtad tylko staczaja sie w dol"
W. Lysiak "Statek"
Ostatnio zmieniony przez wanted 2011-03-20, 23:19, w całości zmieniany 2 razy  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
Wowo 
Specjaliści
Psittacula



SPIS-HODOWCÓW: http://www.spishodowcow.pl/Wowo

Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 21 razy
Wiek: 31
Dołączył: 25 Lut 2008
czyli 5876 dni temu
Posty: 720
Podziękowania: 67/24
Skąd: Trzebinia

Wysłany: 2011-03-21, 07:57   

Robby, Zapewne znajomy ma bardzo wyrozumiałych sąsiadów, bo to strasznie głośne ptaki :roll:
_________________
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
Robby 



Moja specjalizacja:
Papugi

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Mar 2011
czyli 4758 dni temu
Posty: 5
Otrzymał 4 podziękowań
Skąd: Moskwa

Wysłany: 2011-03-21, 13:42   

To bylo perwsze moje pytanie jak o tym sie dowiedzialem, ale mowi ze tylko z jednej pary samiec jesc zbyt glosny, natomiast inne rzadko krzycza, z reszta, jak bylem to coz mroczali oraz kwekali dosc ticho. Wlasciwie zastanawialem sie czy nie skusic sie na molukka ale...zona by mnie raczej niezrozumiala..nawiet po polsku ;) Lorysy tez nie sa ciszajszymi ptakami, ale jeszce jakoz wytrzymujemy natomias amazonikow (kaikow) musialismy oddac - para byla nie do wytrzymania.
_________________
"Zal mi tych, ktorzy zrealizowali swoje marzenia odtad tylko staczaja sie w dol"
W. Lysiak "Statek"
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
walh 
Mega User



Moja specjalizacja:
Papugi

Wiek: 34
Dołączył: 22 Maj 2015
czyli 3234 dni temu
Posty: 14
Otrzymał 3 podziękowań
Skąd: Racibórz

Wysłany: 2015-05-22, 07:56   

cena za młodą parę mieści się w przedziale 5-8tysiecy euro
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 19
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.