Wybierz język:
     » Portal » Użytkownicy » Grupy » Statystyki » Czat » Album » Mapa Hodowców » Kalendarz » POBIERALNIA
     » Rejestracja » Zaloguj » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
  

 Ogłoszenie 

Prosimy wszystkich o zapoznanie się z Regulaminem Forum - PRZECZYTAJ . Z FORUM usuwane będą też osoby (nick) które nie aktywowały swojego konta !


Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Alan1980
2013-11-24, 14:59
Wywrotek mazurski
Autor Wiadomość
slaby1986 
Mega User



Moja specjalizacja:
Golebie

Pomógł: 9 razy
Wiek: 37
Dołączył: 04 Lut 2008
czyli 5888 dni temu
Posty: 259
Podziękowania: 8/5
Ostrzeżeń:
 1/5/8

Wysłany: 2008-07-24, 17:23   Wywrotek mazurski

Wywrotek mazurski

Jedna z ras gołębi wyhodowanych przez Polskich hodowców, główne prace nad jego hodowlą zawdzięczamy hodowcą z rejonu Suwałk oraz Białegostoku oraz okolic. Grupa IX- lotne. Gołąb bardzo delikatny, dość mały, oczy białe z czarną otoczką, dziób krótki mocny, głowa mała zaokrąglona z mała koronka z tyłu. Łapcie powinny być mocno opierzone, choć spotykane są osobniki u których łapcie całkowicie zanikły. Gołębie te podczas lotu wykują bardzo efektowne koziołki spadając w dół. Gołębie dość popularne w polskich hodowlach. Występuje w trzech podstawowych kolorach: czarny, biały, żółty i są przypuszczenia, że jest jeszcze kolor biały (ja się z nim nie spotkałem). Nr. obrączki 10?
Fotka;

żółty
_________________
http://slaby1986.bnx.pl/news.php
Ostatnio zmieniony przez Łukasz91 2008-07-24, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 

Chcesz wiedzieć jak zarobić? Chcesz być jednym z nielicznych Milionerów? Chcesz osiągać sukcesy w szkole, pracy, w życiu prywatnym?
TAK? W takim razie to coś dla Ciebie: Złote Myśli - Twoja droga do Sukcesu!

ernest 
Mega User



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
czyli 5782 dni temu
Posty: 1662
Podziękowania: 29/26
Skąd: Kielce/Chęciny
Wysłany: 2009-03-23, 13:14   

Wywrotki są to bardzo ładne gołębie. Tak rozmiar obrączki to 10 ;-)


Czerwony:
http://images23.fotosik.p...124ee598med.jpg

Czarny:
http://www.woliera.com/ed...nowIMG_9293.jpg
_________________
POLAK WĘGIER JEDNA KREW
Świętokrzyskie za Koroną!

-> www.wolierka.pl.tl zapraszam!
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
 
lewap125 



Dołączył: 11 Cze 2013
czyli 3934 dni temu
Posty: 2
Skąd: Radzymin
Wysłany: 2013-06-11, 19:24   

Witam. Nie ma wątpliwości że Wywrotki Mazurskie to jedna z najpiękniejszych Polskich ras.
slaby1986 jeśli już opisujesz jakąś rasę to wypadało by zajrzeć do wzorca i opisać zgodnie z jego opisem, a nie wprowadzać innych w błąd.

WYWROTEK
MAZURSKI
Pochodzenie:
Polska – główną pracę hodowlaną w uszlachetnieniu wywrotka mazurskiego należy przypisać hodowcom z rejonu Suwałk i okolicznych miejscowości, oraz rejonu Białegostoku gdzie gołębie tej rasy występowały od lat 20 - tych XX wieku. Duże zainteresowanie hodowlą i uszlachetnienie tej rasy nastąpiło od roku 1980 głównie przez hodowców z Suwałk.

Wrażenie ogólne:
Gołąb mały o dobrze zwartej budowie ciała, tułów krótki, mocny, od pierwszego rzutu oka o zgrabnej figurze, oczach koloru białego, krótkim dziobie i dużych łapciach na nogach. Postawa powinna być najniższa z możliwych, wtedy wywrotek mazurski wygląda jakby leżał na pięknie ukształtowanych i bogato upierzonych łapciach. Potrójna warstwa piór tworząca obfite łapcie. Bufy mocno rozbudowane, długie, zamykające się między nogami.

Wzorzec: cechy rasowości.
Głowa:
Mała, okrągła, o dość szerokim czole z obfitą, szeroką i wysoko osadzoną koroną o muszlowatym kształcie. U szczytu korony pióra skierowane są ku przodowi i sięgają szczytu głowy. Z obu stron korona powinna być zakończona rozetami. Punktem odniesienia krągłości głowy jest linia pionowo przechodząca przez środek oka.

Oczy:
Koloru białego, średniej wielkości, o małej źrenicy.

Brwi:
Dość szerokie, lekko matowe, koloru cielistego, równomiernie okalające oczy.

Dziób:
Wstawiony w głowę lekko ukośnie, tworzący z linią czoła kąt rozwarty. Gruby, tępo zakończony, szeroki u podstawy, dobrze zwarty. Koloru jasnego u żółtych, czerwonych, kawowych i białych. U gołębi o czarnym kolorze upierzenia dziób jest koloru rogowego z dopuszczalną tzw. „muszką”. Woskówki nosowe drobne, dobrze przylegające, lekko przypudrowane.

Szyja:
Krótka, stożkowo ukształtowana, podgardle łagodnie wycięte, dobrze zaokrąglone.

Pierś:
Dość szeroka, umiarkowanie zaokrąglona.

Plecy:
Pełne, zaokrąglone, krótkie, ukośnie opadające.

Skrzydła:
Średniej długości, dobrze zwarte, przylegające do tułowia, lotki spoczywające na ogonie, niekrzyżujące się ze sobą.

Ogon:
Dobrze zwarty, średniej długości, utrzymany w jednej linii z linią pleców.

Nogi:
Mocno obrośnięte trójwarstwową pokrywą piór. Od ugięcia skoków, mocno porośnięte krótkie uda, a długie jego pióra tworzą obfite „bufy” zamykające prześwit miedzy nogami. Bufy leżące na tylnej części łapci zamykają tylną część talerza opierzonych nóg. Wrażenie jest takie, jakby gołąb posadzony był na bogato zbudowanych łapciach.

Upierzenie:
Obfite, dobrze przylegające do ciała.

Rodzaje kolorów:
Czarny, kawowy, czerwony, żółty, biały.

Kolor i rysunek:
Kolor powinien być jednolity, czysty, intensywny z połyskiem.

Duże błędy:
Wąska, długa, spłaszczona lub kostkowa głowa. Cienki lub długi dziób. Oko ciemne, w kolorze pomarańczowym, z dużą ilością krwawych żyłek. Czerwona, lub różowa brew. Braki w koronie lub korona za nisko osadzona. Za długa szyja, brak wycięcia podgardla, nieprzylegające lub opuszczone poniżej ogona skrzydła, długie nogi, słabe łapcie, oraz wysoka postawa.

Uwagi do oceny:
Postawa – figura - budowa figury – kolor upierzenia i jego nasycenie – łapcie – głowa – oczy, brwi i ich kolor – dziób i jego kolor.


Grupa IX Lotne
Obrączka numer 10
Wydanie 2007

Rysunek głowy

1. Punkt najwyższego sklepienia głowy, linia pionowa ustawienia głowy

2. Linia pozioma ustawiona pod kątem prostym do linii ustawienia głowy

3. Linia ustawienia dzioba

4. Nowelizację wniósł Klub Krymki Białostockiej i Wywrotka Mazurskiego, rys. głowy Tomasz Szymkiewicz - październik 2006

http://www.golebnik.pl/wz...%20mazurski.htm

http://www.golebie-marcinkiewicz.pl/
_________________
http://www.golebie-marcinkiewicz.pl/
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sylvek26 
Mega User
www.papugi-sarek.pl.tl



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 1 raz
Wiek: 44
Dołączył: 28 Paź 2009
czyli 5257 dni temu
Posty: 39
Podziękowania: 3/2
Skąd: Ruda Śląska

Wysłany: 2013-08-23, 13:40   Moje Wywrotki

Co powiecie na parkę wywrotków, którą dostałem za młodą parkę zakonniczek niemieckich , proszę o szczere opinie gdyż nie miałem doczynienia z tym gatunkiem, łapcie maja podcięte, czarny samczyk, czerwona samiczka.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
momo1351 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: www.costam.pltakietam

Moja specjalizacja:
Golebie

Dołączył: 17 Sie 2013
czyli 3867 dni temu
Posty: 10
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Ryki

Wysłany: 2013-08-23, 18:29   

Chciałbym aby jedna rzecz tutaj sprostowac,ktory wywrotek robi efektowne koziołki? Taki wywrotkow mazurskich niema.Selekcja w tym golebiu poszła w kierunku wyglada i przez krzyzowanie wywrotka z golebia krotkodziobymi ktore byly nie lotami wywrotki zatracily swoja zdolnosc.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ManiekP 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2008
czyli 5588 dni temu
Posty: 264
Podziękowania: 22/18
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-08-23, 19:13   

momo1351 napisał/a:
przez krzyzowanie wywrotka z golebia krotkodziobymi ktore byly nie lotami wywrotki zatracily swoja zdolnosc.


Niestety, mylisz się. Wywrotek mazurski powstał z ras lotnych a swoją zdolność do akrobacji zatracił poprzez chów wolierowy, bez możliwości swobodnego lotu.

momo1351 ostatni raz daję Ci upomnienie żebyś pisał poprawną polszczyzną.


Na zdjęciu slaby1986 to nie wywrotek mazurski, a co najwyżej starodawny wywrotek - fajfer.

Również zdjęcia kolegi sylvek26 nie przedstawiają wywrotka mazurskiego, tylko fajfra.

Wywrotek mazurski jest pokazany na zdjęciach ernest, przy czym osobnik czerwony ma niepoprawną postawę i kształt głowy. Czarny przedstawia wysokiej klasy wywrotka mazurskiego.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
momo1351 
Mega User



SPIS-HODOWCÓW: www.costam.pltakietam

Moja specjalizacja:
Golebie

Dołączył: 17 Sie 2013
czyli 3867 dni temu
Posty: 10
Otrzymał 2 podziękowań
Skąd: Ryki

Wysłany: 2013-08-24, 18:09   

To że wywrotek powstał z ras lotnych ktore lataly i wywracaly to sie z tobą zgodze ale to bylo wieku temu.Juz w XX w. hodowcy zaczeli krzyżować wywrotki z krótkodziobymi rasami ktorych zdolność lotowe i akrobatyczne byly zerowe i to własnie dzieki nim i selekcji na krótki dziób wywrtoki nie wywracają i nie lataja tak jak niegdyś.I to przez selekcje na wywgląd i krzyżowki rasami ktore byly juz nie lotami wywrotki wyglądają tak jak wyglądaja i latają tak jak latają...
Cenie twoją wiedzę na temat gołębi ale to co napisałeś o zatraceniu akrobacji uważam za smieszną,mam nadzieje że się nie pogniewasz :) Z tego twojego postu wynika że jeżeli by ganiać wywrotki na wolnym oblocie przez kilka pokoleń to zaczną wywracać.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ManiekP 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2008
czyli 5588 dni temu
Posty: 264
Podziękowania: 22/18
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-08-24, 18:28   

momo1351 napisał/a:
to co napisałeś o zatraceniu akrobacji uważam za smieszną,mam nadzieje że się nie pogniewasz :) Z tego twojego postu wynika że jeżeli by ganiać wywrotki na wolnym oblocie przez kilka pokoleń to zaczną wywracać.


Nie do końca. Samo ganianie nie wystarczy, liczy się również selekcja w kierunku wywracania. Dziś już bez sensu, bo przywrócenie wykonywania akrobacji u wywrotka mazurskiego - graniczy z cudem, ale. Ale nie jest nie do wykonania. Gdyby przyjąć sobie pracę na kilkanaście lat nad wywracaniem mazurskiego, mogłoby się udać. Krzyżując wywrotne jeszcze starodawne fajfry i wywrotki wschodniopruskie z mazurskimi - mógłby to być strzał w dziesiątkę. Najpierw selekcjonować ptaki które wywracają jak najlepiej, które będą posiadać w miarę krótkie dzioby i jakieś łapcie. Później wziąć się za dopracowywanie wyglądu.

Oczywiście to jest tylko plan działania, którym nikt raczej się nie zainteresuje za naszego życia. A później to już z pewnością nikt.

Mój poprzedni post miał inne znaczenie. Mianowicie miałem na myśli to, że gdyby od razu nie zamykać do wolier wywrotków które wywracały - do dziś przetrwała by ta umiejętność. Wystarczy spojrzeć na połowę ras lotnych, które niegdyś lotne były, a dziś nie zrobią nawet jednego krążenia wokół domu. Przykładem jest np. Niemiecki Długodzioby Lotny - rasa niegdyś wybitnie lotna, dziś wolierowa. Albo PDL, albo maściuch polski - zdarzały się nawet ptaki tej rasy które fikały, dziś wolierowe. Albo Łódzki Pstry - moja rodzima regionalna rasa, niegdyś bardzo lotna - dziś niemal nie znana, zaniedbana, że o lotności nie wspomnę.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sylvek26 
Mega User
www.papugi-sarek.pl.tl



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 1 raz
Wiek: 44
Dołączył: 28 Paź 2009
czyli 5257 dni temu
Posty: 39
Podziękowania: 3/2
Skąd: Ruda Śląska

Wysłany: 2013-08-24, 20:41   

Ale się koledzy kłócicie właśnie ta moja parka niby fajfrów robi super wywrotki w locie co prawda pierwsze loty były dość spokojne ale jak mi się uda nagram filmik i dodam na youtoube sami się przekonacie a dlaczego te moje to nie wywrotki ???? dodam tylko że gołąbki mają całkiem inną postawę jak są same a inaczej się ustawiają jak robię fotki bo boją się aparaty wtedy bardzo się prostują.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
ManiekP 
Doświadczony Hodowca



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Lis 2008
czyli 5588 dni temu
Posty: 264
Podziękowania: 22/18
Skąd: Polska
Wysłany: 2013-08-25, 09:06   

sylvek26 napisał/a:
Ale się koledzy kłócicie


Nikt się nie kłóci. To wymiana zdań na temat. Takie dyskusje jak najbardziej są potrzebne.

sylvek26 napisał/a:

właśnie ta moja parka niby fajfrów


Niby? Dlaczego "niby" fajfrów?

sylvek26 napisał/a:

a dlaczego te moje to nie wywrotki ???? dodam tylko że gołąbki mają całkiem inną postawę jak są same a inaczej się ustawiają jak robię fotki bo boją się aparaty wtedy bardzo się prostują.


Tak jak wspomniałem wcześniej - Twoje gołębie to wywrotki fajfry, nie mazurskie. A jakie są różnice pomiędzy Twoimi, a mazurskimi? Ano wystarczy spojrzeć tylko na budowę głowy. Dzioby średniej długości, kształt głowy inny, kąt dzioba inny. Spójrz na czarnego ze zdjęcia ernest i spójrz na swoje wywrotki, zwróć uwagę na głowę i postawę. Są różnice, prawda?

Jeżeli tak jak piszesz, Twoje fajfry oba fikają, to mają bardzo dużą wartość hodowlaną, bo cenową - raczej nie wielką. Są bardzo eleganckimi przedstawicielami fajfrów, tak właśnie powinny wyglądać. Nadają się do dalszej hodowli jako element prawdziwej, polskiej hodowli.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
sylvek26 
Mega User
www.papugi-sarek.pl.tl



Moja specjalizacja:
Bazanty

Pomógł: 1 raz
Wiek: 44
Dołączył: 28 Paź 2009
czyli 5257 dni temu
Posty: 39
Podziękowania: 3/2
Skąd: Ruda Śląska

Wysłany: 2013-08-25, 21:13   

Dziękuję bardzo za uświadomienie mnie teraz już widzę różnicę ale po dokładnym przyjrzeniu sie ptakom dzisiaj na dachu stwierdzam ze na zdjęciach wyglądają całkiem inaczej nie wiem dlaczego, może to z powodu strachu przed aparatem.
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
lewap125 



Dołączył: 11 Cze 2013
czyli 3934 dni temu
Posty: 2
Skąd: Radzymin
Wysłany: 2013-12-23, 20:51   

To zdjęcie przedstawia bardzo poprawnego Wywrotka Mazurskiego, Wywrotek Mazurski czarny ma za wysoką postawę, choć może to być spowodowane tym że nie siedzi na płaszczyźnie.
_________________
http://www.golebie-marcinkiewicz.pl/
Ostatnio zmieniony przez lewap125 2013-12-23, 20:54, w całości zmieniany 1 raz  
Podziękuj autorowi tego posta
 
 
..:: AVIORNIS ::..




AVIORNIS POLECA:



SZUKAJ NA GOOGLE!

Twoja wyszukiwarka



Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


..:: WSPÓŁPRACUJEMY ::..
>> Spis-Hodowcow.pl - Magazyn dla miłośników Fauny i Flory >> Hodowla ptaków - Jacek Masternak >> Ptasie podróże - Artur Bujanowicz >> NOWA EXOTA >> Andrzej Jarosz >> Henryk Kościelny - fotografia przyrodnicza >> Hugo Barbosa >> Blog - Portugalia >> Hugo Barbosa & Iñaki García Hernández- Portugalia/Hiszpania >> Snyder s Grouse & Waterfowl Park >> Baza turystyczna

Od 2008 roku - Aviornis.com.pl © Wszelkie prawa zastrzezone.
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 20
..:: Giełda ::..


..:: OFERTA REKLAMOWA NA AV ::..


..:: POLECAMY ::..
Inkubatory do wylęgu jaj


..:: POLECAMY ::..
sklep internetowy


..:: POLECAMY ::..


..:: SERWIS I CZASOPISMO HODOWCÓW ::..



..:: Czasopismo hodowcy ::..

..:: SERWIS HODOWCÓW ::..


..:: ZAPRZYJAŻNIONA STRONA ::..


..:: Baza CITES ::..


..:: Polecamy ::..

..:: SKLEP INTERNETOWY ::..
Planeta-zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo

..:: POLECAMY ::..
Euro Zoo


..:: POLECAMY ::..


. SERWISY AUKCYJNE .









.: ASPEKTY PRAWNE :.