aviornis.com.pl
Portal hodowców ptaków i zwierząt ozdobnych

Zagadnienia prawne i dokumentacja - Sprzedaż ptaków z załącznika "A"

Dyvid - 2010-02-20, 12:16
Temat postu: Sprzedaż ptaków z załącznika "A"
Przed chwilą w radiu mówili że jakiś koleś ze Śląska wpadł przez handel ptakami w sieci a miał zgodę tylko na ich utrzymywanie .Brakowało mu tez dokumentów na ich pochodzenie i mu się policja wtoczyła . Miał miedzy innymi tragopany , olśniaki himalajskie bażanty birmańskie, bażanty kasztanowe, przepióry wirginijskie, uszaki białe
Al - 2010-02-20, 16:53

Dobre, nazwanie przepiórów wirginijskich ptakami unikalnymi, świadczy,że dziennikarz nie wie co pisze. Nie chodziło o brak dokumentów na ich pochodzenie tylko na sprzedaż, bo na to musisz mieć zezwolenie Ministra
Dyvid - 2010-02-20, 17:03

Al, możliwe jak o tym mówli to wszedlem akurat do kuchni a tu znalazłem opisane to zajście http://www.dziennikzachod...ikich,id,t.html
wanted - 2010-02-20, 17:03

Al napisał/a:
Dobre, nazwanie przepiórów wirginijskich ptakami unikalnymi, świadczy,że dziennikarz nie wie co pisze.

Tak to już z nimi bywa że nie wiedzą o czym piszą.
Dla urzędasów wszystko jest czarne i magiczne.
Prawo jest ustalone przez teoretyków a nie praktyków i dlatego tak wiele nieporozumień.
Wiem coś o tym bo też to przechodziłem ostatnio i nadal przechodzą odnośnie niektórych ptaków, a że są one krajowe to mam kontrolę Policji co miesiąc prawie. Zawsze ktoś zawita sprawdzić jak się "aresztowani" mają, jak ich zdrowie, warunki itp. Co jakiś czas muszę też napisać co nieco dla nich i do nich !
Troszkę mnie to też już denerwuje bo trwa to ponad 10 miesięcy a końca nie widać.
Całe szczęście że oprócz tych ptaków z którymi mam kłopocik z Ministerstwem i sprawę na której wynik czekam, to reszta hodowli jest OK.

mikado - 2010-02-20, 17:05

Ciekaw jestem czy ktoś ma zezwolenie Ministra żeby sprzedawać ptaki podlegające rejestracji?Jakaś paranoja zaraz US się upomni gdzie podatek od sprzedanych ptaków...Dla mnie paranoja,jeśli ktoś ma papier na ptaka,że pochodzi z niewoli,ptak się rozmnaża,jego młode się rejestruje to czemu ma służyć to zezwolenie Ministra?Chyba tylko zniechęceniu
wanted - 2010-02-20, 17:08

mikado, zapewne nikt nie ma.
Ja wcześniej jak rozmawiałem o pewnej sprawie w sprawie sprowadzenia Oharów ze Wschodu, bo stamtąd można by legalnie je mieć, ale świadectwo zezwalające na wwóz i transport ich też trzeba by mieć i to właśnie z Ministerstwa.
No i niestety mimo iż jest to "niby" legalne, to oni zezwolenia nie dadzą. Więc po co o tym w ogóle mówią, pisza :!: :idea:

atma - 2010-02-20, 17:18

podobna sprawa z ...małymi naczelnymi...można posiadać, zarejestrować, rozmnażać.....tylko nie mozna przywieźć .....MASAKRA
Dyvid - 2010-02-20, 17:25

To ja zostanę przy tzw. legalnych gatunkach które nie potrzebują papierów . Więcej z tym zabawy, latania i załatwiania a i tak pewnie ktoś doniesie i się czegoś przyczepią . Mieszkamy niestety w takim śmiesznym państewku jakim jest Polska gdzie policja i inne służby zamiast łapać prawdziwych przestępców i tropić prawdziwe afery czepia się bogu ducha winnych hodowców którzy zwiększają liczbę tych rzadkich ptaków . To się niestety dzieje naprawdę drodzy panowie i panie . Polska KRAJ ABSURDÓW :!: :!:
mikado - 2010-02-20, 17:43

Dyvid napisał/a:
hodowców którzy zwiększają liczbę tych rzadkich ptaków

Myślę,że każdy hodowca gdyby zaszła taka potrzeba oddałby swój przychówek,żeby odbudować naturalną populacje danego ptaka,ale to potrzebny jest odpowiedni program,przepisy itd.. Kiedy nasz rząd ma się tym zająć jak ciągle jakieś kampanie wyborcze :-x ?
Tak się zastanawiam jeśli to jakaś większa akcja policji to zostają dwa wyjścia zasilenie środowiska nowymi gatunkami albo kolacja z ptaka wartego 7 stów... czy za to też idzie się na 5 lat?
Paranoja

Alan1980 - 2010-02-20, 17:45

Dla mnie to szok ze stresem! Niestety Polska to kraj absurdów i biurokracji. Nawet nie wiadomo jakbyś się starał to i tak w jakiejś sytuacji Państwo cię załatwi. Szkoda....
JC - 2010-02-20, 17:58

Przepisy są jednoznaczne. Jedynym problem jest "rejestracja" która zrobiła masę złego. Dlaczego, ano dlatego że przepisy UE wcale jej nie wymagają. Natomiast przepisy UE wymagają przy sprzedarzy ptaków /a nawet ich posiadaniu/ z załacznika A posiadania dokumentów wg. wzorów unijnych. Nie jest takim dokumentem "świadectwo rejestracji" ani "poświadczenie o wykluciu w niewoli". No i wszystkie ptaki z załacznika A muszą być znakowane. Obowiązek znakowania dotyczy też popularnych modrolotek czerwonoczelnych. Dlatego nie radzę ich kupować /ani sprzedawać/ jak nie mają obrączek, nawet jak mają papiery :!:
mikado - 2010-02-20, 18:02

Katowiccy policjanci odkryli nielegalną hodowlę dzikich zwierząt

Odnośnie tego tytułu to naprawde wielkie odkrycie,nikt nie wiedział,gdzie znajduje się hodowla jednego z najlepszych hodowców ptaków ozdobnych w Polsce.Czuje się jakbyśmy wszyscy byli organizacją przestępczą na równi z mafią...

cygnus - 2010-02-20, 18:46

Z wymienionych gatunków ptaków o których jest mowa znajdują się w załączniku A. Ptaki z załącznika B przepisy tak rygorystyczne nie dotyczą. Tak że nie ma co do jednego wora wrzucać ptaków z zał. A i B.
Rocki - 2010-02-21, 16:32

Jak to jest z modrolotkami czerwonoczelnymi?? Co musi zrobić zwykły laik, żeby móc je legalnie sprzedawać?
Moje modrolotki mają dokumety + obrączki, są zarejestrowane i co mimo to nie mogę sprzedawać od nich młodych?
Piszę czystko hipotetycznie gdyż wszystkie moje modrolotki to samice i nie wiem czy jest sens kupować samca skoro będę miał jakieś większe problemy ze sprzedażą młodych...

JC - 2010-02-21, 16:38

Od modrolotek czerwonoczelnych prawo unijne wymaga wyłącznie znakowania. Tak są traktowane 2 popularne gatunki papug z załacznika A - "kozy" i "hudety".
Rocki - 2010-02-21, 16:42

Czyli wystarczy obrączkować ptaki aby wszystko było legalnie?? I rejestracja jak u innych gatunków?
JC - 2010-02-21, 16:45

Tak. Prawo UE wymaga znakowania, a polskie dodatkowych "papirków - rejestracyjno - urodzeniowych"
cygnus - 2010-02-21, 20:34

Rocki, Artykuł 8 rozporządzenia nr 338/97: Zakazane jest kupno, oferowanie kupna, pozyskiwanie do celów handlowych, wystawianie na widok publiczny do celów handlowych, wykorzystywanie dla zysku, sprzedaż, przechowywanie w celu sprzedaży, oferowanie do sprzedaży lub transportu do sprzedaży okazów gatunków wymienionych w załączniku A.
JC - 2010-02-21, 22:04

A art.7 tego samego Rozporządzenia mówi, że organizmy z aneksu A wychodowane w niewoli traktuje się jak organizmy z aneksu B :!:
Kamil Kowalski - 2010-02-21, 22:19

Może ten link Wam się przyda: http://www.cites.info.pl
JC - 2010-02-22, 21:46

1. Anas laysanensis – Krzyżówka białooka
2. Anas querquedula – Cyranka
3. Aythya nyroca – Pogorzałka
4. Branta rufivollis – Bernikla rdzawoszyja
5. Branta sandvicensis – Nene
6. Oxyura leucocephala – Sterniczka
7. Catreus wallichi – Bażant himalajski
8. Colinus virginianus ridgwayi – Przepiór wirginijski
9. Crossoptilon crossoptilon – Uszak biały
10. Crossoptilon mantchuricum – Uszak brunatny
11. Lophophurus impejanus – Olśniak himalajski
12. Lophura edwardsi – Kiściec annamski
13. Lophura swinhoii – Kiściec tajwański
14. Polyplectron emphanum – Wieloszpon lśniący
15. Syrmaticus ellioti – Bażant kasztanowaty
16. Syrmaticus humiae – Bażant birmański
17. Syrmaticus mikado – Bażant tajwański
18. Columba livia – Gołąb skalny
19. Cyanoramphus novaezelandiae – Modrolotka czerwonoczelna
20. Psephotus dissimilis – Świergotka czarnogłowa
21. Carduelis cucullata – Czyż czerwony

Te ptaki są w załaczniku A, ale Rozporządzenie Komisji (WE) nr 865/2006 znosi wymóg posiadania na nie unijnego świadectwa pochodzenia tzw "eurocitesu". Jednak musza być znakowane! No i muszą mieć dokumenty wymagane prawem polskim.

tragopan - 2010-02-22, 23:02

Dziękuję wszystkim za pomoc

mietek napisał/a:
Nawet gdyby ktoś doniósł na nas anonimowo to i tak nie jesteśmy tego w stanie ustalić gdyż Policja nie operuje takimi danymi jeśli donos został zgłoszony wyżej. Wszelkie dane są tajne i nawet gdybyśmy mieli rodzinę w Policji to i tak byśmy tego nie otrzymali bo skąd,

Jak odbędzie się sprawa i będzie zakończona wyrokiem, to mam prawo wgląd do AKT. A tam jest ten donosik i policyjne śledztwo z skąd był wysłany. Napisali że trafili przez allegro, ale inaczej nie mogli napisać.

JC napisał/a:
Tak. Prawo UE wymaga znakowania, a polskie dodatkowych "papirków - rejestracyjno - urodzeniowych"

tak właśnie jest w moim przypadku.

Sprawa u mnie na dzień dzisiejszy wygląda tak;
Skompletowałem wszystkie dokumenty; dowody zakupu, wypisy z rejestru ze starostwa, świadectwa urodzenia od powiatowego weterynarza, CITES-y.
1)Brak mi dokumentu wystawionego przez belgijskie władze, że tragopany plamiste mogą opuścić miejsce ich urodzenia.
1)Brak mi jakiegoś dokumentu z naszego ministerstwa na przetrzymywanie i sprowadzenie tragopanów plamistych do Polski.
1) U jednego olśniaka himalajskiego brak obrączki. Potrzebne pismo z Ministerstwa
1) U jednej samicy bażanta Eliota brak obrączki. Potrzebne pismo z Ministerstwa
1) U jednej samicy wieloszpona szarego brak obrączki. Potrzebne pismo z Ministerstwa

Jeszcze będzie przesłuchanie prokuratorskie i on zdecyduje czy sprawa ma trafić do sądu, czy będzie zakończona na tym przesłuchaniu.
Zawsze dbałem o dokumenty i zawsze sugerowałem się przepisami unii, ale widać że w Polsce są inne przepisy. I chyba nigdy nie dorównamy kolegom hodowcom z Unii.
.

cygnus - 2010-02-23, 07:15

JC, W najnowszym aneksie do rozporządzenia Rady(WE) nr. 338/97. Wprowadzone rozporządzeniem Komisji (WE) nr. 407/2009, obowiązuje od dnia 22-05-2009r. Weszły w życie zmienione załączniki CITES i aneksy rozporządzenia.
Na oficjalnej stronie Branta ruficollis znajduje się w załączniku B.
http://www.cites.org/eng/app/appendices.shtml

tragopan - 2010-02-23, 15:22

Coś co poprawia nastrój.
Znalazłem na stronie http://www.cites.org/eng/contact.shtml Czyli hodowcy mają przywileje.
Do animals that were bred in captivity also require permits?

Yes. However, if a commercial breeder of a CITES Appendix-I species fulfils certain conditions and is registered with the CITES Secretariat, specimens from the breeding operation may be treated as if they are of Appendix-II species, meaning that they can be traded commercially (permit requirement is not waived). If the animals were not bred for commercial purposes they may be traded simply with a certificate of captive breeding. Click here for further information.

Trzeba jeszcze to przeczytać i przetłumaczyć bardzo dokładnie i zrozumiale.
NIE przez TRANZLATOR
http://www.cites.org/eng/res/11/11-14.shtml

musticus - 2010-02-23, 17:04

no i w Polsce jak zwykle kicha :-x teraz to już każdy będzie się bał cokolwiek trzymać co według chorego prawa trzeba mieć papierek już zaczyna być chore i to do kwadratu,
niech ci co są tak pilni do roboty to niech te dziury w jezdniach zaczną łatać bo cała Europa z nas się śmieje i kupę ludzi może zginąć a nie ganiać człowieka który zwiększa pulę genową rzadkich gatunków wykonując robotę ogrodów zoologicznych które nie mają pieniędzy na nic,ale oczywiście zamiast docenić to trzeba zgnoić, najlepiej to pójść do kasyna albo do knajpy o napchać kasę tym u góry :evil: :evil: :evil:
tragopan, mam nadzieje że wszystko się ułoży pozdrawiam

adamo1222 - 2010-03-12, 23:00

Jestem hodowca ze Slaska i wiem że dla nas hobby jest czymś wyjątkowym. Dlatego jestem z panem Kicinskim bo on jest wzorem osoby walczącej o postrzeganie prawa ,ale i walki o wszystkich hodowców w Polsce. Ja bylem hodowcą bażantów i zawsze chciałem iść do przodu w hodowli .Więc co mamy teraz hodować -tylko kury ?
wanted - 2010-03-12, 23:06

adamo1222 napisał/a:
Ja bylem hodowcą bażantów i zawsze chciałem iść do przodu w hodowli .Więc co mamy teraz hodować -tylko kury ?

Wiele ptaków można trzymać, trzeba tylko zwracać na wszystko bacznie uwagę co potrzeba nam jeszcze oprócz ich hodowli a co jest zbyteczne.
Nie każdy gatunek musi mieć dokumentację. Istnieje wiele gatunków ładnych ptaków których nie musimy rejestrować.
Przy okazji, jest też i wiele ładnych ras kur jak i gatunków (kury dzikie).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group